Sunday, April 15, 2012

The Academy Members Project Beo to Bq

Pictured: Director Kathryn Bigelow and writer Mark Boal have continued the long cinematic history of portraying war in the movies. But Hollywood has come a long way from the early propaganda pieces of yesteryear, with films like The Hurt Locker and Zero Dark Thirty showing the horrors of battle and psychological impact on the troops.

Academy Members Beo-Bq
Updated 9/21/2016

  1. George Andre Beranger - (Actors Branch) (1930 Academy Publication p. 11)
  2. Eric Bercovici - (Writers Branch) (Academy Memorial Page Archived 11/1/2014)
  3. Oscar Beregi - (Actors Branch) (December 1961 Academy Report, p. 2)
  1. Michael Berenbaum - (Film Editors Branch) What to Expect When You're Expecting, Sex and the City, Before Night Falls, Canadian Bacon, Basquiat, Hollywoodland, TV’s The Americans (June 28, 2013 Academy Invitation List) (OrLater.com)
  2. Tom Berenger - (Actors Branch) (Oscar Nominee) Platoon, Inception, The Big Chill, Training Day, Major League, Looking For Mr. Goodbar, Someone To Watch Over Me, Betrayed, Born On The Fourth Of July, The Field, At Play In The Fields Of The Lord, Gettysburg, Major League II, Hatfields & McCoys (June 29, 2012 Academy Invitation List)
  3. Bruce Beresford - (Directors Branch or Writers Branch?) (Oscar Nominee) Tender Mercies, Breaker Morant, Barry McKenzie Holds His Own, Side By Side, The Getting Of Wisdom, Money Movers, Crimes Of The Heart, Driving Miss Daisy, Mister Johnson, A Good Man In Africa, Silent Fall, Last Dance, Double Jeopardy, Peace, Love & Misunderstanding, Mr. Church (News.com.au 2/16/2008)
  4. Amy Berg - (Documentary Branch) (Oscar Nominee) Deliver Us from Evil, Bhutto, West Of Memphis, An Open Secret, Prophet’s Prey, Janis: Little Girl Blue (June 29, 2012 Academy Invitation List) (TheHollywoodReporter 1/4/2013) (IndieWire 11/12/2015)
  5. Bill Berg - (Short Films And Feature Animation Branch) The Lion King, Beauty And The Beast, Aladdin, Mulan, Tarzan, The Little Mermaid, The Rescuers Down Under, Pocahontas, The Hunchback Of Notre Dame, Hercules, Fantasia 2000, The Emperor’s New Groove, Treasure Planet, Home On The Range (June 2004 Academy Invitation List)
  6. Jeffrey S. Berg - (Associate Member - Non-Voting) Chairman & CEO of International Creative Management, Agent for Nancy Meyers and Roman Polanski (TheEnvelope archived 12/28/2012)
  7. Peter Berg - (Directors Branch) Friday Night Lights, Hancock, Very Bad Things, The Kingdom, Battleship, The Rundown, Fire In The Sky, TV’s Chicago Hope, Cop Land, Collateral, Lone Survivor, Deepwater Horizon, Patriots Day (June 2007 Academy Invitation List)
  8. Richard Berge - (Documentary Branch) The Island President, The Rape of Europa, Sing Faster: The Stagehands’ Ring Cycle, Audrie & Daisy (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Learn more here)
  9. Candice Bergen - (Actors Branch) (Oscar Nominee) Starting Over, Gandhi, Miss Congeniality, The Sand Pebbles, TV’s Murphy Brown, TV’s Boston Legal, The Group, The Day The Fish Came Out, Carnal Knowledge, The Hunting Party, The Wind And The Lion, 2010, Sweet Home Alabama, The In-Laws, The Women, Sex And The City, Bride Wars, The Romantics, Rules Don’t Apply (Academy Bulletin No 2 May/June1973 p 4) (Academy Bulletin No 15 Spring 1977 p 7) (Academy Press Releases 1989 p. 32) (Learn more here and here)
    1. Edgar Bergen - (Actors Branch) (1948 Membership List) (more info)
    2. Polly Bergen - (Actors Branch) The Caretakers, Cape Fear, At War With The Army, The Stooge, That’s My Boy, Cry-Baby (January 1964 Academy Report p. 4) (Academy Memorial Page Archived 11/1/2014)
  10. Albert Berger - (Producers Branch) (Oscar Nominee) (Academy Governor) Nebraska, Little Miss Sunshine, Cold Mountain, Election, Little Children, The Wood, King Of The Hill, Crumb, Cold Mountain, The Ice Harvest, Bee Season, TV’s The Leftovers (June 2006 Academy Invitation List) (TheHollywoodReporter 7/9/2014) (Oscars.org Nicholl Committee 9/30/2015) (GoldDerby.com 7/18/2016) (TheWrap 9/12/2016)
  11. Christian Berger - (Cinematographers Branch) (Oscar Nominee) The White Ribbon, The Piano Teacher, Cache, 71 Fragments Of A Chronology Of Chance, Dead Man’s Memories, Disengagement, By The Sea (June 25, 2010 Academy Invitation List) (Imago.org) (Imago.org 2)
  12. Cindi Berger - (Public Relations Branch) Chairman & CEO Of PMK*BNC Public Relations (June 29, 2012 Academy Invitation List)
  13. Glenn Berger - (Writers Branch) Kung Fu Panda 1 2 & 3, Monsters vs Aliens, Alvin And The Chipmunks The Squeakquel and Chipwrecked, The SpongeBob Movie: Sponge Out Of Water, Trolls, TV’s King Of The Hill (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here)
  14. Howard Berger - (Makeup Artists And Hairstylists Branch) (Oscar Winner) The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe, Hitchcock, Inglorious Basterds, Seven Pounds, Vampires, Grindhouse, The Book Of Eli, Drag Me To Hell, Splice, Sin City, Kill Bill Vol 1 & 2, The Mist, Surrogates, The Hills Have Eyes, TV’s The Walking Dead, Concussion, The Hateful Eight, Patriots Day (June 30, 2009 Academy Invitation List) (TheHollywoodReporter 6/25/2015) (Instagram Bio) (HollywoodReporter 6/16/2016) (GoldDerby.com 7/18/2016)
  15. Lee S. Berger - (Associate Member - Non-Voting) President of the Film Division at Rhythm & Hues (June 29, 2012 Academy Invitation List) (LinkedIn.com)
  16. Mark Berger - (Sound Branch) (Oscar Winner) Apocalypse Now, The Right Stuff, Amadeus, The English Patient, One Flew Over The Cuckoo’s Nest, Invasion Of The Body Snatchers, The Godfather Part II, Kiss Of The Spider Woman, Blue Velvet, The Mosquito Coast, Gaby: A True Story, Dear America: Letters Home From Vietnam, Dirty Rotten Scoundrels, Weekend At Bernie’s, At Play In The Fields Of The Lord, Dragon: The Bruce Lee Story, Red Rock West, Squanto: A Warrior’s Tale, Fly Away Home, The Apostle, The Rainmaker, Rushmore, The Talented Mr. Ripley, Ghost World, The Royal Tenenbaums, K-19: The Widowmaker, The Singing Detective, Capote, Munich, The Square (Academy Press Releases 2000 p. 250) (Academy Reporter Vol 13 No 1 Winter 2001 p. 11)
    1. Peter E. Berger - (Film Editors Branch) (Oscar Nominee) (Academy Governor) (Academy Press Releases 1990 p. 98) (Academy Press Releases 1991 p. 127) (Academy Memorial Page 4/14/2012)
    2. Ralph Berger - (Designers Branch - Art Director) (Oscar Nominee) (1948 Membership List)
    3. Richard Berger - (Executive Branch) (LATimes10/4/2004) (NYTimes 10/11/2004) (Academy Memorial Page 3/5/2005)
  17. Stephen Myles Berger - (Designers Branch) Basic Instinct, Robin Hood Men In Tights, The Sunshine Boys, Silent Movie, The Missouri Breaks, Rolling Thunder, TV’s Wonder Woman, TV’s CHiPS, The New Adventures Of Pippi Longstocking, Home Alone 2: Lost In New York, Clifford, TV’s Malcolm In The Middle (Resume on ADG.org)
    1. Arthur Bergh - (Music Branch) (1948 Membership List) (more info)
  18. Per Berglund - (Writers Branch) (Oscar Nominee) My Life As A Dog, Code Name Coq Rouge, Murder At The Savoy, The Hounds Of Riga, The White Lioness
  19. Alan Bergman - (Executives Branch) President, The Walt Disney Studios (June 2008 Academy Invitation List)
  20. Alan Bergman - (Music Branch) (Oscar Winner) (Former Academy Governor) The Way We Were, Yentl, The Thomas Crowne Affair, Tootsie, Sabrina, Shirley Valentine, Best Friends, Yes Giorgio, The Promise, Same Time Next Year Pieces Of Dreams (Academy Report Vol 13 No 1, January 1971 p. 4) (Academy Press Releases 1980 p. 32) (Academy Press Releases 1986 p. 96) (Academy Press Releases 1987 p. 89) (Academy Reporter Vol 1 No 3, August 1989 p. 1) (Academy Press Releases 1992 p. 106) (Academy Press Releases 1990 p. 99) (Academy Press Releases 1991 p. 127) (Academy Press Releases 1994 p. 128) (Academy Press Releases 1995 p. 146) (Academy 2010-2011 Annual Report) (enotes.com) (The Big Show p. 295) (Academy Report Vol 2 No 1, Feb 1990 p. 2) (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (HollywoodReporter 6/16/2016) (NYTimes 6/27/2016) (GoldDerby.com 7/18/2016) (Learn more here)
  21. Andrew Bergman - (Writers Branch?) Blazing Saddles, Fletch, Striptease, Soapdish, The Freshman, Honeymoon In Vegas, Oh God You Devil, The Scout, The In-Laws, It Could Happen To You, Isn’t She Great (Academy Press Releases 1992 p. 124 & 145) (Learn more here and here)
    1. Ingrid Bergman - (Actors Branch) (Oscar Winner) (1948 Membership List)
  22. Marilyn Bergman - (Music Branch) (Oscar Winner) (Former Academy Governor?) (Executive Committee Member) The Way We Were, Yentl, The Thomas Crowne Affair, Tootsie, Sabrina, Shirley Valentine, Best Friends, Yes Giorgio, The Promise, Same Time Next Year Pieces Of Dreams (Academy Press Releases 1992 p. 106) (Academy 2010-2011 Annual Report) (enotes.com) (The Big Show p. 295) (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (Learn more here)
  23. Ram Bergman - (Producers Branch) Don Jon, Looper, Wedding Bell Blues, Dancing At The Blue Iguana, Heartbreak Hospital, Brick, The Brothers Bloom, A Tale Of Love And Darkness, Self/less, Star Wars: Episode VIII (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  24. Eleanor Bergstein - (Writers Branch) Dirty Dancing, It’s My Turn, Let It Be Me (MovieCityNews 2/1/2016 - referred to as the writer of Dirty Dancing) (Learn more here)
  25. Joel Bergvall - (Short Films And Feature Animation Branch) (Oscar Nominee) Victor, The Invisible, Possession (Resume) (IMDB.com) (Resume)
  26. Olivier Bériot - (Costume Designers Branch) Lucy, Taken, Quadrille, The Messenger: The Story Of Joan Of Arc, The Libertine, Great Idea, My Wife’s Name Is Maurice, Empire Of The Wolves, Hellphone, Arthur And The Invisibles, The Diving Bell And The Butterfly, Hitman, Transporter 3, From Paris With Love, Colombiana, 3 Days To Kill, Valerian And The City Of A Thousand Planets (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here)
  27. Gabriel Beristain - (Cinematographers Branch) Blade 2, Blade Trinity, S.W.A.T, Street Kings, There Be Dragons, Dolores Claiborne, The Comet, Bienvenido Welcome, Carne De Tu Carne (Twitter) (Facebook) (gberistain.com) (Twitter) (Oscars.org Careers In Film Summit)
    1. Ben Berk - (At Large Member) (February 1961 Academy Report p. 4)
  28. Jim Berk - (Executives Branch) CEO of Participant Media (June 25, 2010 Academy Invitation List) (RadioWorld.com 6/20/2016)
    1. Martin Berkeley - (Writers Branch) (For Your Information Vol 3 No 6-7 June/July 1947 p. 6) (1948 Membership List) (Learn more here and here)
  29. Craig Berkey -  (Sound Branch) (Oscar Nominee) No Country For Old Men, True Grit, Hanna, The Tree Of Life, I Am Legend, Transformers, Superman Returns, I Robot, Ice Age, X-Men, X2, X-Men First Class, Spawn, Now And Then, Alien: Resurrection, How Stella Got Her Groove Back, Wild Wild West, Ice Age, Big Fish, The New World, To The Wonder, Chappie, The Good Dinosaur, Hail, Caesar!, The Angry Birds Movie, X-Men: Apocalypse (June 2008 Academy Invitation List)
  30. Peter Berkos - (Sound Branch) (Special Achievement Award for Sound Effects) The Hindenburg, Battlestar Galactica, The Sting, Thoroughly Modern Millie, Airport, Slap Shot, Which Way Is Up?, Car Wash, Angels With Dirty Faces (EditorsGuild.com) (Learn more here and here)
    1. Milton Berle - (Actors Branch) (Academy Press Releases 1993 p. 136)
    2. Irving Berlin - (Music Branch) (Oscar Winner) (1948 Membership List)
  31. Jeannie Berlin - (Actors Branch) (Oscar Nominee) The Heartbreak Kid, Margaret, In The Spirit, The Baby Maker, Portnoy’s Complaint, Sheila Levine Is Dead And Living In New York, Inherent Vice, Café Society
  32. Kathie Berlin - (Public Relations Branch?) (Source)
  33. Joe Berlinger - (Documentary Branch) (Oscar Nominee) Paradise Lost 1 2 & 3, Crude, Metallica: Some Kind Of Monster, Brother’s Keeper, Crude, Under African Skies (June 2004 Academy Invitation List) (Who Is The Academy Page 3/20/12) (LinkedIn)
  34. Andrea Berloff - (Writers Branch) (Oscar Nominee) Straight Outta Compton, World Trade Center, Blood Father (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Twitter 6/29/2016) (Learn more here)
  35. Gail Berman - (Executives Branch) Executive at BermanBraun, Fox Broadcasting Company and Viacom’s Paramount Pictures, Buffy The Vampire Slayer (June 2006 Academy Invitation List) (HollywoodReporter 1/23/2016)
    1. Pandro S. Berman - (Producers Branch) (Oscar Nominee) (1948 Membership List)
  36. Sandy Berman - (Sound Branch) The Princess Bride, Public Enemies, Analyze This, Scary Movie, Bedazzled, History Of The World: Part I, Cloak And Dagger, Mac And Me, Oliver And Company, Hot Shots!, JFK, Aladdin, Tombstone, Wings Of Courage, Hush, Get Smart, Couples Retreat (LinkedIn)
  37. Shari Springer Berman - (Writers Branch) (Oscar Nominee) American Splendor, The Extra Man, The Nanny Diaries, Off The Menu The Last Days Of Chasen’s, The Young And The Dead, Cinema Veritae, Girl Most Likely, 10,000 Saints (June 2004 Academy Invitation List)
    1. Ted Berman - (Short Films And Feature Animation Branch) (September 1961 Academy Report p. 4)
    2. Herbert Bernard - (Public Relations Branch) (January 1964 Academy Report p. 4)
  38. Judd Bernard - (Producers Branch) The Marseille Contract, Point Blank, Double Trouble, Blue, Negatives, Deep End, The Man Who Had Power Over Women, Inside Out, The Class Of Miss MacMichael, Enter The Ninja, Blood Red (LATimes 6/26/09)
  39. Barry Bernardi - (At Large Member) The Missouri Breaks, Halloween 1, 2 & 3, The Fog, Escape From New York, Christine, Starman, Poltergeist III, The Punisher, The Adventures Of Huck Finn, Inspector Gadget, The Devil’s Advocate, Anger Management, Click, Just Go With It, Paul Blart Mall Cop, I Now Pronounce You Chuck & Larry, Deuce Bigalow Male Gigolo (June 17, 2011 Academy Invitation List) (Academy Museum Donor List 11/2/2014)
    1. Edward Ludwig Bernds - (Short Films And Feature Animation Branch) (Oscar Nominee) (1948 Membership List)
    2. Isidore R. “Izzy” Berne - (At Large Member) (January 1964 Academy Report p. 4)
  40. Fred Berner - (Producers Branch?) Pollock, Speak, Willy/Milly, White Hot, Miss Firecracker, Without Warning: The James Brady Story, Straight Talk, The Ballad Of Little Jo, Vanya On 42nd Street, TV’s Law & Order, TV’s Law & Order: Criminal Intent (3Backyards.com)
  41. Jim Berney - (Visual Effects Branch) (Oscar Nominee) The Chronicles Of Narnia The Lion The Witch And The Wardrobe, Harry Potter And The Sorcerer’s Stone, I Am Legend, Eagle Eye, The Matrix Reloaded, Hollow Man, The Polar Express, The Lord Of The Rings The Two Towers, Men In Black II, Green Lantern, Divergent (June 2006 Academy Invitation List)
  42. Robert Berney - (Executives Branch) (June 2005 Academy Invitation List) (Oscars.org 10/9/2012)
    1. Harvey Bernhard - (Producers Branch) (Academy Memorial Page Archived 11/1/2014)
    2. Joseph Bernhard - (Executives Branch) Vice President of Warner Bros. Pictures and Cinecolor Corporation, President of United States Pictures and Film Classics (For Your Information Vol 2 No 2-3 February/March 1946 p. 7) (1948 Membership List) (More info)
    3. Curtis Bernhardt - (Directors Branch) (1948 Membership List)
    4. Mel Berns - (At Large Member - likely moved to Makeup Artists And Hairstylists Branch) (February 1961 Academy Report p. 4)
    5. Harry Bernsen - (Producers Branch) (Academy Memorial Page 2/26/2009)
  43. Andrew Bernstein - (Public Relations Branch) Vice President of Global Publicity at The Walt Disney Studios, Formerly with Miramax, MGM, New Line Cinema and Rogers & Cowan (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Academy Tumblr 9/29/2015 picture 7) (Learn more here)
  44. Armyan Bernstein - (Producers Branch) Children Of Men, Dawn Of The Dead, The Hurricane, Open Range, Air Force One, End Of Days, One From The Heart, Princess Caraboo, The Baby-Sitters Club, A Thousand Acres, For Love Of The Game, Bring It On, Thirteen Days, Tuck Everlasting, Ladder 49, Firewall, TV’s Castle (June 2008 Academy Invitation List) (Academy Report Vol. 21, 3rd & 4th Q 2008 p. 8) (AZCentral 12/28/08)
  45. Bill Bernstein - (Music Branch? - Music Editor) (Scientific And Technical Award Winner) The Adventures Of Milo And Otis, The Running Man, U2: Rattle And Hum, Drugstore Cowboy, The Player, Batman Returns, Scent Of A Woman, The Shawshank Redemption, The War, Little Women, American Buffalo, The People Vs. Larry Flynt, Oscar And Lucinda, The Horse Whisperer, The Green Mile, American Beauty, Erin Brockovich, Road To Perdition, Finding Nemo, Angels In America, Cinderella Man, Little Children, Revolutionary Road, The Help, The Iron Lady, Skyfall, Mud, Side Effects, Saving Mr. Banks, Get On Up, He Named Me Malala, Spectre (Sources: EditorsGuild Magazine vol 2; Annual Report 1988-1989 p. 11) (Learn more here)
  46. Charles Bernstein - (Music Branch) (Academy Governor) Stoney, Sweet Kill, Pigs, Invasion Of The Bee Girls, White Lightning, Hex, A Small Town In  Texas, Gator, Outlaw Blues, Love At First Bite, Cujo, A Nightmare On Elm Street, Malice In Wonderland, April Fool’s Day, Deadly Friend, Rumpelstiltskin, Miss Evers’ Boys, Shattered!, Street Poet (Academy Press Releases 1995 p. 145) (AlaskaDispatch 2/25/12) (IMDB.com) (Oscars.org) (70th Academy Awards Program image 20) (HollywoodReporter 1/23/2016) (GoldDerby.com 7/18/2016)
  47. Dick Bernstein (born Richard Bernstein)- (Music Branch? - Music Editor) (Scientific And Technical Award Winner) Back To The Future, Back To School, Until The End Of The World, The Hand That Rocks The Cradle, Body Of Evidence, Even Cowgirls Get The Blues, The Crow, The Indian In The Cupboard, Getting Away With Murder, Kiss The Girls, Air Force One, The Mask Of Zorro, Deep Blue Sea, For Love Of The Game, Flightplan, The Legend Of Zorro, The New World, Poseidon, Apocalypto, The Spiderwick Chronicles, The Boy In The Striped Pajamas, Avatar, The Tree Of Life, Silver Linings Playbook, Wolf Totem, Voyage Of Time (Sources: EditorsGuild Magazine vol 2; Annual Report 1988-1989 p. 11) (Learn more here)
  48. Fredric I. Bernstein - (Executives Branch) (KattenLaw.com Archived)
  49. Jack B. Bernstein - (Executives Branch?) (IMDB Bio Page)
    1. Jay Bernstein - (Associate Member) (Academy Memorial Page 3/8/2007) (Learn more here)
  50. Lawrence Bernstein - (Executives Branch?) Chief Financial Officer at Dune Entertainment, Former Chief Financial Officer at Orion Pictures (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (Learn more here)
  51. Ronald Bernstein - (Associate Member - Non-Voting) Film Agent at ICM Talent And Literary Agency (June 29, 2012 Academy Invitation List) (LinkedIn.com)
  52. Walter Bernstein - (Writers Branch) (Oscar Nominee) The Front, Kiss The Blood Off My Hands, That Kind Of Woman, A Breath Of Scandal, The Magnificent Seven, Paris Blues, Fail-Safe, The Money Trap, Semi-Tough, An Almost Perfect Affair, Yanks, The House On Carroll Street, Miss Evers’ Boys (NYPost 2/14/2013)
  53. Les Bernstien - (Visual Effects Branch) Ghostbusters, TV’s Star Trek: The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager and Enterprise, Beetlejuice, Ghostbusters II, Honey, I Blew Up The Kid, Dave, The Santa Clause, Batman Forever, Dante’s Peak, Jungle 2 Jungle, Contact, The Game, Fight Club, Stuart Little 1 & 2, Vanilla Sky, The Passion Of The Christ, The Island, Poseidon, Apocalypto, Night At The Museum, Fast & Furious, Anomalisa (Former Documentary and Foreign Language Committee member) (LinkedIn)
    1. John Patrick Beronio - (Executives Branch) (Winter 1976 Academy Bulletin p. 4)
  54. Bert Berry - (Designers Branch) Inside Out, Cars 2, Finding Nemo, The Incredibles, Cars, WALL-E (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here)
  55. Halle Berry - (Actors Branch) (Oscar Winner) Monster’s Ball, Cloud Atlas, Die Another Day, X-Men, X-2, X-Men The Last Stand, Gothika, Swordfish, Losing Isaiah, Jungle Fever, The Flintstones, Bulworth, Introducing Dorothy Dandridge, Catwoman, Robots, Things We Lost In The Fire, Frankie & Alice, New Year’s Eve, The Call, X-Men: Days Of Future Past, TV’s Extant, Kingsman: The Golden Circle (Academy Press Releases 2001 p. 84) (Deadline 2/18/13) (Deadline 2/2/2016) (TheWrap 2/3/2016)
  56. Steven N. Bersch - (Executives Branch) President Of Worldwide Acquisitions For Sony Pictures (DesignTaxi.com) (Zoominfo)
    1. William Berssen - (Executives Branch) (Box Office 8/21/1954 p. 74)
    2. George C. Bertholon - (Producers Branch) (1927 Membership List p. 10) (1930 Academy Publication p. 12)
  57. Bernardo Bertolucci - (Directors Branch or Writers Branch) (Oscar Winner) The Last Emperor, Last Tango In Paris, The Conformist, 1900, The Sheltering Sky, The Dreamers, Stealing Beauty, Little Buddha, Besieged, Me And You
  58. John Andrew Berton Jr. - (Visual Effects Branch) The Mummy, The Mummy Returns, Charlotte’s Web, Men In Black 1 & 2, Star Wars, Jurassic Park, Terminator 2 Judgement Day, Death Becomes Her, The Flintstones, The Mask, Casper, I, Robot, Godzilla (June 2007 Academy Invitation List) (Hawaii.edu)
  59. Marc Bertrand - (Short Films And Feature Animation Branch) Gloria Victoria, Hollow Land, Dimanche (Sunday), Drux Flux, Les Journaux De Lipsett (June 28, 2013 Academy Invitation List) (LinkedIn.com) (ContactBee.com) (FMX.De 2015)
  60. James Beshears - (At Large Member - Scientific And Technical) The Fugitive, True Lies, Coming To America, Shrek, The Hotel New Hampshire, Swing Shift, Purple Rain, The Witches Of Eastwick, Major League, Days Of Thunder, Rocky V, The Rocketeer, Beverly Hills Cop III, The Quick And The Dead, While You Were Sleeping, Jade, Chicken Run, Spirit: Stallion Of The Cimarron, Shrek 2, Shark Tale, Madagascar trilogy, Kung Fu Panda trilogy, Bee Movie, Shrek Forever After, How To Train Your Dragon 1 & 2, Megamind, Puss In Boots, Rise Of The Guardians, The Croods, Mr. Peabody & Sherman, Home (June 2006 Academy Invitation List) (Academy Museum Donor List 11/2/2014)
  61. Virginie Besson-Silla - (Producers Branch) Lucy, The Lady, Once Upon An Angel, Happiness Costs Nothing, Revolver, Love And Other Disasters, From Paris With Love, The Family, Valerian And The City Of A Thousand Planets (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
    1. Barbara Best - (Listed in Producers Branch in 1948, and as an Associate Member in 2008) (For Your Information Vol 3 No 6 Fall 1948 p. 6) (Academy Memorial Page 3/8/2008) (Learn more here)
    2. Gerald M. Best - (Sound Branch) (1930 Academy Publication p. 13) (1948 Membership List) (more info)
    3. Marjorie Best - (Costume Designers Branch) (Oscar Winner) Adventures Of Don Juan, Giant, Sunrise At Campobello, The Greatest Story Ever Told (Learn more here)
  62. Paul Bettany - (Actors Branch) A Beautiful Mind, Master And Commander The Far Side Of The World, Gangster No 1, Margin Call, Wimbledon, A Knight’s Tale, The Heart Of Me, Dogville, The Da Vinci Code, The Secret Life Of Bees, The Young Victoria, Creation, The Tourist, Priest, Iron Man trilogy, Transcendence, Avengers: Age Of Ultron, Captain America: Civil War (June 2004 Academy Invitation List)
    1. Matthew Betz - (Actors Branch) (1930 Academy Publication p. 11)
  63. Lucy Bevan - (Casting Directors Branch) Cinderella, The Hundred-Foot Journey, The Libertine, Vanity Fair, Elizabeth: The Golden Age, The Golden Compass, The Duchess, Me And Orson Welles, An Education, Nanny McPhee Returns, Made In Dagenham, Pirates Of The Caribbean: On Stranger Tides, One Day, Snow White And The Huntsman, Quartet, The Fifth Estate, Before Midnight, 300: Rise Of An Empire, Maleficent, Testament Of Youth, Mr. Holmes, Miss You Already, The Huntsman: Winter’s War, Alice Through The Looking Glass, The Legend Of Tarzan, Our Kind Of Traitor, Snowden, Beauty And The Beast, Ghost In The Shell (June 26, 2015 Academy Invitation List) (UK New Members Reception 10/14/2015) (UK New Members Reception 10/14/2015) (Learn more here)
  64. Tim Bevan - (Producers Branch) (Oscar Nominee) The Theory Of Everything, Les Miserables, Atonement, Elizabeth, Anna Karenina, Tinker Tailor Soldier Spy, Senna, Frost/Nixon, United 93, Pride & Prejudice, Bridget Jones’s Diary, Love Actually, Fargo, Shawn Of The Dead, The Big Lebowski, My Beautiful Laundrette, Four Weddings And A Funeral, Dead Man Walking, About A Boy, Thirteen, Nanny McPhee, Hot Fuzz, Elizabeth: The Golden Age, The Soloist, Nanny McPhee Returns, Contraband, The World’s End, Rush, Everest, The Danish Girl, Hail, Caesar!, Genius, Bridget Jones’s Baby, Baby Driver
  65. Jeff Bewkes - (Executives Branch) President CEO and Chairman Of The Boad of Time Warner (June 2006 Academy Invitation List)
  66. Katherine E. “Kate” Beyda - (At Large Member) Senior Vice President at New Line Media, Formerly with Warner Bros., While You Were Sleeping, The Rainmaker, A Civil Action, The Cell, Austin Powers In Goldmember, Elf, Birth, Monster-In-Law, Wedding Crashers, Snakes On A Plane, The Nativity Story, The Hobbit: An Unexpected Journey, The Conjuring, We’re The Millers, The Hobbit: The Desolation Of Smaug (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  67. Kent Beyda - (Film Editors Branch) This Is Spinal Tap, Big Momma’s House, Jonah Hex, Mr. Saturday Night, The Flintstones, Scooby-Doo, Alien Nation, Rock ‘N Roll High School, The Howling, Fright Night, Innerspace, Gremlins 2: The New Batch, George Of The Jungle, Mr. Magoo, Dude, Where’s My Car?, Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed, Robots, Fantastic Four, Horton Hears A Who!, Yogi Bear, Parental Guidance, The Angry Birds Movie (Wikipedia)
  68. Richard Beymer - (Actors Branch) West Side Story, The Diary Of Anne Frank, Indiscretions Of An American Wife, Johnny Tremain, Bachelor Flat, Five Finger Exercise, The Longest Day, The Stripper, Scream Free!, Cross Country, TV’s Twin Peaks (July 1959 Academy Report p. 1)
  69. Theo Bialek - (Visual Effects Branch) The Amazing Spider-Man 2, The Smurfs 2, Mousehunt, Babe: Pig In The City, Hollow Man, Stuart Little 1 & 2, The Polar Express, Monster House, Beowulf, Speed Racer, Valkyrie, Alice In Wonderland, Zookeeper, Green Lantern, The Amazing Spider-Man, Alice Through The Looking Glass (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  70. Sharon Bialy - (Casting Directors Branch) Secret in Their Eyes, Mr. Holland’s Opus, Child’s Play, Bloodhounds Of Broadway, Drugstore Cowboy, Don’t Tell Mom The Babysitter’s Dead, Without Warning: The James Brady Story, Point Break, Fire In The Sky, Even Cowgirls Get The Blues, The Three Musketeers, Getting Even With Dad, Strange Days, Reign Over Me, Redbelt, Straw Dogs, Black Or White, TV’s Jericho, TV’s The Unit, TV’s Lie To Me, TV’s Breaking Bad, TV’s Better Call Saul, TV’s Halt And Catch Fire, TV’s The Walking Dead. (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Twitter 6/29/2016) (Learn more here and here)
  71. Liz Biber - (Public Relations Branch) Executive Vice President of Publicity at Open Road Films (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Learn more here)
  72. Demián Bichir - (Actors Branch) (Oscar Nominee) A Better Life, Che, ‘Til Death, Dance With The Devil, Sex, Shame & Tears, Ave Maria, Heartbreak Hospital, TV’s Weeds, Savages, The Heat, Machete Kills, TV’s The Bridge, The Hateful Eight, Alien: Covenant (June 29, 2012 Academy Invitation List) (Deadline 1/25/2016)
    1. Jerry Bick - (Producers Branch) (Fall 1974 Academy Bulletin p. 6)
    2. Steven “Steve” Bickel - (Executives Branch) (JewishJournal 9/30/2015) (Academy Memorial Page Archived 10/23/2015) (Learn more here) and here)
    3. Charles Bickford - (Actors Branch) (Oscar Nominee) (1948 Membership List)
    4. Joan Biel - (Music Branch) (Academy Memorial Page 3/8/2008)
  73. Ken Bielenberg - (Short Films and Feature Animation Branch) Monsters vs Aliens, Shrek, Shrek 2, Shrek The Third, Shrek Forever After, Hearts And Souls, Angels In The Outfield, Antz, Just Ryan, Puss In Boots, Turbo, Mr. Peabody & Sherman (June 25, 2010 Academy Invitation List)
  74. Susanne Bier - (Directors Branch) (Director of an Oscar Winning Foreign Language Film) In a Better World, After the Wedding, Family Matters, Like It Never Was Before, The One And Only, Once In A Lifetime, Open Hearts, Brothers, Things We Lost In The Fire, Love Is All You Need, A Second Chance, Serena, The Night Manager (June 17, 2011 Academy Invitation List) (AwardsDaily Comment on 11/9/13 12:32pm) (Twitter 1/9/2016)
    1. Ramon A. Bieri - (Actors Branch) (TheHartfordCourant 6/5/2001)
  75. Peter Bierstedt - (Associate Member?) (Bierstedt.com)
  76. Luca Bigazzi - (Cinematographers Branch) This Must Be the Place, Certified Copy, Il Divo, Bread And Tulips, The Great Beauty, The Peaceful Air Of The West, The Last Breath, An Eyewitness Account, Toto Who Lived Twice, Claudine’s Return, Not Of This World, A Scandalous Journey, The Consequences Of Love, Another Life, The Italian Romance, Mario’s War, The Right Distance, A Special Day, Youth, One Kiss (June 28, 2013 Academy Invitation List) (CinemaItaliano)
  77. Kathryn Bigelow - (Directors Branch) (Oscar Winner) (Former Academy Governor) The Hurt Locker, Zero Dark Thirty, Point Break, The Loveless, Near Dark, Blue Steel, Strange Days, The Weight Of Water, K-19: The Widowmaker (2011-2012 Board Of Governors Roster) (Academy 2010-2011 Annual Report) (TheHollywoodReporter) (Oscars.org 7/15/2013) (AwardsDaily Comment on 11/9/13 12:32pm) (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (IndieWire 12/19/14) (HollywoodReporter 5/19/2016) (LATimes 5/31/2016) (HollywoodReporter 6/16/2016) (Deadline 6/23/2016) (Deadline 6/30/2016) (GoldDerby.com 7/18/2016)
    1. Douglass Biggs - (Film Editors Branch) (1948 Membership List)
    2. Theodore Bikel - (Actors Branch) (Oscar Nominee) The Defiant Ones, Fiddler On The Roof, My Fair Lady, The African Queen (September 1961 Academy Report p. 4) (Academy Memorial Page Archived 8/18/2015) (JewishCurrents.org 2/28/2016) (Learn more here and here)
  78. Sara Bilbatua - (Casting Directors Branch) Pan’s Labyrinth, The Devil’s Backbone, The Good Life, Airbag, Lovers Of The Arctic Circle, All About My Mother, Heart Of The Warrior, The Year Of Maria, The Place That Was Paradise, Talk To Her, Solitary Fragments, Blinkers, Dark Impulse, Magical Girl (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Facebook 6/30/2016) (Learn more here, here and here)
  79. Jill Bilcock - (Film Editors Branch) (Oscar Nominee) Moulin Rouge!, Elizabeth, Romeo + Juliet, Strictly Ballroom, Head On, Muriel’s Wedding, Elizabeth The Golden Age, The Young Victoria, The Libertine, Road To Perdition, Don’t Be Afraid Of The Dark, How To Make An American Quilt, I.Q., Arrows Of The Thunder Dragon, The Dressmaker (Learn more here and here)
  80. Tony Bill - (Producers Branch) (Oscar Winner) (Former Academy Governor) The Sting, Fly Boys, Shampoo, Must Love Dogs, Untamed Heart, Five Corners, You’re A Big Boy Now, Ice Station Zebra, Castle Keep, Deadhead Miles, Steelyard Blues, Hearts Of The West, Boulevard Nights, The Little Dragons, Going In Style, Crazy People, A Home Of Our Own  (Fall 1974 Academy Bulletin p. 6) (Academy Press Releases 1983 p. 96) (Academy Press Releases 1987 p. 106) (Annual Report 1983-1984 p. 13) (LA Times 2/21/05) (48th Academy Award Program p. 1) (Academy Bulletin No 16, Summer 1977 p. 4) (Learn more here)
  81. Wayne Billheimer - (At Large Member) Executive Producer at Industrial Light And Magic, The Perfect Storm, Star Wars: Episode II Attack Of The Clones, Minority Report, Men In Black II, Gangs Of New York, Hidalgo, Van Helsing, Eragon, Iron Man 1 & 2, Transformers 2, 3 & 4, The Avengers, Pain & Gain, World War Z, Noah, Teenage Mutant Ninja Turtles, Selma, Terminator Genisys, Paranormal Activity: The Ghost Dimension, The Big Short, 13 Hours: The Secret Soldiers Of Benghazi (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
    1. Marion Billings - (Public Relations Branch) M/s/ Billings Publicity LTD, Publicist for Martin Scorsese, Raging Bull, Goodfellas, Taxi Driver, The Last Temptation of Christ, Alice Doesn’t Live Here anymore (HighlightHollwood 2/4/2015) (Academy Memorial Page Archived 3/7/2015) (Learn more here)
    2. Steven Billings - (Public Relations Branch) M/S Billings Publicity LTD.
  82. Peter Billingsley - (Producers Branch or Actors Branch?) - Iron Man, Four Christmases, The Break-Up, Couples Retreat, Paternity, Death Valley, A Christmas Story, Russkies, Beverly Hills Brats, Elf, TV’s Sullivan & Son (GlennBeck.com 9/12/2013)
    1. Salvatore Billitteri - (Sound Branch) (Winter 1976 Academy Bulletin p. 4)
    2. Henry Binder - (Short Films And Feature Animation Branch) (1948 Membership List) (Learn more here)
    3. Maurice Binder - (Public Relations Branch - Transferred from Associate Member to Public Relations Branch in 1961) (September 1961 Academy Report p. 4) (Academy President’s Report Winter 1980 p. 4) (Academy Press Releases 1982 p. 156)
  83. Michael “Mike” Binder - (Directors Branch) Black or White, Reign over Me, Crossing The Bridge, Indian Summer, Blankman, The Sex Monster, Fourplay, The Search For John Gissing, The Upside Of Anger, Man About Town (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Twitter Response to Invitation 6/26/2015) (Learn more here)
    1. Ray Oliver Binger - (Cinematographers Branch - Possibly moved to Visual Effects later?) (Oscar Nominee) (1948 Membership List)
  84. Joe Bini - (Invited to Both Documentary Branch and Film Editors Branch) We Need to Talk about Kevin, Cave of Forgotten Dreams, Tales of the Grim Sleeper, Encounters at the End of the World, Not Once But Twice, Little Dieter Needs To Fly, My Best Friend, Your Guardian, Invincible, Exploding Oedipus, Numb, Wheel Of Time, The White Diamond, Grizzly Man, The Wild Blue Yonder, Rescue Dawn, Roman Polanski: Wanted And Desired, Bad Lieutenant: Port Of Call New Orleans, The Tillman Story, Happy People: A Year In The Tioga, Into The Abyss, Manhunt: The Inside Story Of The Hunt For Bin Laden, Queen Of The Desert, American Honey, Salt And Fire (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  85. Juliette Binoche - (Actors Branch) (Oscar Winner) The English Patient, Chocolat, Hail Mary, Family Life, The Unbearable Lightness Of Being, Damage, Three Colors trilogy, Alice And Martin, The Children Of The Century, Cache, Bee Season, Dan In Real Life, Certified Copy, The Son Of No One, Cosmopolis, Camille Claudel 1915, Godzilla, Clouds Of Sils Maria, The 33, Ghost In The Shell (Academy Press Releases 1998 p. 30) (Academy Press Releases 2001 p. 82)
  86. Frank J. Biondi Jr. - (Executives Branch) Former CEO of Universal Studios, Former President & CEo of Viacom (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (Learn more here)
  87. Christine Birch - (Public Relations Branch) (Gazette.com 6/24/09)
  88. Thora Birch - (Actors Branch) American Beauty, Ghost World, Purple People Eater, Paradise, Patriot Games, Hocus Pocus, Clear And Present Danger, Now And Then, Alaska, Anywhere But Here, Dark Corners, Winter Of Frozen Dreams, Deadline, Petunia (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (Seeing-Stars.com 2000) (Spokeo 7/10/2002) (UPI.com 9/15/2009) (Learn more here and here)
    1. Antonia Bird - (Directors Branch) (Academy Memorial Page 2/21/14)
  89. Brad Bird - (Short Films And Feature Animation Branch - Animation) (Oscar Winner) Ratatouille, The Incredibles 1 & 2, The Iron Giant, Tomorrowland, Mission: Impossible Ghost Protocol (June 2004 Academy Invitation List) (Oscars.org 6/22/10) (Source) (CNN/TheMahoganyCafe) (TheHollywoodReporter 5/4/13) (Twitter) (TheWrap.com 11/9/2014)
  90. Roger Birnbaum - (Executives Branch) Co-Chairman and CEO at Metro Goldwyn Mayer, Founder of Spyglass Entertainment, Former President of Caravan Pictures, Former President Of Production at Twentieth Century Fox and United Artists (MGM.com archived)
  91. David Birney - (Actors Branch) TV’s Bridget Loves Bernie, A Dirty Knight’s Work, TV’s St. Elsewhere, Tomorrow’s A Killer, Nightfall, The Naked Truth, The Comedy Of Errors (DavidBirney.com - click “other facts”) (Contemporary Theatre Film And Television 1/2005) (Learn more here, here and here)
    1. Samuel Bischoff - (Producers Branch) (1948 Membership List)
  92. Kate Biscoe (Kate Morgan Biscoe) - (Makeup Artists And Hairstylists Branch) Argo, Memoirs Of A Geisha, Master And Commander The Far Side Of The World, Iron Man, Austin Powers In Goldmember, Saving Mr. Banks, Behind The Candelabra, The Master, Night At The Museum, Pearl Harbor, The Royal Tenenbaums, All The Pretty Horses, How The Grinch Stole Christmas, Zoolander, Contagion, Tropic Thunder, Chef, Gone Girl, Batman V. Superman: Dawn Of Justice, The Accountant, Live By Night (June 2008 Academy Invitation List)
  93. Bruce Bisenz - (Sound Branch) Independence Day, Reds, Tequila Sunrise, Purple Rain, Norma Rae, The Love Doctors, Terror House, Wattstax, Maurie, FM, 10, The Final Countdown, Something Wicked This Way Comes, The Beach Boys: An American Band, Her Alibi, TV’s The Larry Sanders Show, TV’s Gilmore Girls (MixOnline.com 2/1/2001) (Learn more here)
  94. Stephen Bishop - (Music Branch) (Oscar Nominee) White Nights, Tootsie, National Lampoon’s Animal House, The Kentucky Fried Movie, Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, The Blues Brothers, Twilight Zone: The Movie, The China Syndrome, The Money Pit, The Boy Who Could Fly, Barney’s Great Adventure, Anger Management, Margot At The Wedding, Anchorman 2: The Legend Continues (Deadline 1/8/2016) (Learn more here and here)
    1. W. M. Bishop - (Public Relations Branch) (1948 Membership List)
  95. James D. “Jim” Bissell - (Designers Branch - Production Design) (Oscar Nominee) (Academy Governor) Good Night And Good Luck, E.T.: The Extraterrestrial, Mission Impossible: Ghost Protocol, Twilight Zone: The Movie, The Last Starfighter, The Falcon And The Snowman, St. Elmo’s Fire, TV’s Amazing Stories, The Boy Who Could Fly, Harry And The Hendersons, Someone To Watch Over Me, Twins, Always, Arachnophobia, The Rocketeer, Dennis The Menace, Jumanji, Confessions Of A Dangerous Mind, 50 First Dates, The Ring Two, 300, The Spiderwick Chronicles, Jack Reacher, The Monuments Men, Mission: Impossible Rogue Nation (2011-2012 Board Of Governors Roster) (Academy 2010-2011 Annual Report) (IndieWire 7/17/12) (Oscars.org 7/15/2013) (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (TheHollywoodReporter 6/25/2015) (Oscars.org 7/10/2015) (GoldDerby.com 7/18/2016)
    1. Whit Bissell - (Actors Branch) (Academy Governor) (IMDB Bio Page)
  96. Jacqueline Bisset - (Actors Branch) Bullitt, Day For Night, Murder On The Orient Express, The Deep, Under The Volcano, Cul-De-Sac, Casino Royale, Two For The Road, The Cape Town Affair, The Sweet Ride, The First Time, Airport, Secrets, The Life And Times Of Judge Roy Bean, The Spiral Staircase, The Greek Tycoon, Who Is Killing The Great Chefs Of Europe?, Inchon, High Season, Rossini! Rossini!, Hoffman’s Hunger, Dangerous Beauty, Latter Days, Swing, Domino, Miss You Already, Dancing On The Edge (Academy Press Releases 1989 p. 32) (Deadline.com 1/6/2014) (HollywoodNews.com 2/25/2011)
  97. Peter Biziou - (Cinematographers Branch) (Oscar Winner) Mississippi Burning, The Truman Show, Another Country, In The Name Of The Father, Life Of Brian, Nine ½ Weeks, Pink Floyd The Wall, Bugsy Malone, Time Bandits, Rosencrantz & Guildenstern Are Dead, Richard III, Unfaithful, Ladies In Lavender, Derailed (Learn more here and here)
  98. Barbara “B.J.” Bjorkman - (At Large Member? - Script Supervisor) The Godfather Part 2, Dog Day Afternoon, Serpico, Die Hard With A Vengeance, Eddie, Boys On The Side, Biloxi Blues, The Secret Of My Succe$s, The Cotton Club, A Chorus Line, The World According To Garp, The Stepford Wives (Knox.edu) (Learn more here)
  99. Christopher Black - (Producers Branch) (LinkedIn.com)
  100. Don Black (born Gerald Blackstone) - (Music Branch) (Oscar Winner) Born Free, True Grit, Ben, Gold, The Pink Panther Strikes Again, The World Is Not Enough, Aspects Of Love (Academy Report 1988-1989 Cover & Inside Cover) (Learn more here)
  101. Dustin Lance Black - (Writers Branch) (Oscar Winner) Milk, J. Edgar, The Journey Of Jared Price, Pedro, TV’s Big Love, Virginia, When We Rise (June 30, 2009 Academy Invitation List) (TheWrap 1/12/2011)
  102. Jack Black - (Actors Branch) Airborne, Waterworld, Dead Man Walking, The Cable Guy, Mars Attacks!, The Jackal, Enemy Of The State, High Fidelity, Saving Silverman, Shallow Hal, School Of Rock, Shark Tale, King Kong, Nacho Libre, Tenacious D In The Pick Of Destiny, The Holiday, Margot At The Wedding,  Walk Hard: The Dewey Cox Story, Be Kind Rewind, Kung Fu Panda trilogy, Year One, The Muppets, Bernie, Goosebumps (WallStreetJournal 2/27/04)
  103. Jean Ann Black - (Makeup Artists And Hairstylists Branch) The Curious Case Of Benjamin Button, Big Fish, Fight Club, Se7en, Inglourious Basterds, 12 Years A Slave, Blood Simple, Dune, Legend, Born On The Fourth Of July, Barton Fink, A River Runs Through It, Dazed And Confused, Nell, Legends Of The Fall, Sleepers, The Big Lebowski, O Brother, Where Art Thou?, The Man Who Wasn’t There, The Ring, Ocean’s Twelve, Mr. & Mrs. Smith, Babel, No Country For Old Men, The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford, Ocean’s Thirteen, Burn After Reading, Water For Elephants, The Tree Of Life, Moneyball, The Twilight Saga: Breaking Dawn Parts 1 & 2, World War Z, August: Osage County, Fury, By The Sea, Hail, Caesar!, Money Monster, Allied, War Machine (June 2004 Academy Invitation List) (Learn more here)
    1. Karen Black - (Actors Branch) (Oscar Nominee) Five Easy Pieces (Entertainment Weekly 3/18/94) (Academy Press Releases 2000 p. 172)
    2. Maurice Black - (Actors Branch) (1930 Academy Publication p. 11)
    3. Edward O. Blackburn - (At Large Member) worked at Rothacker Film Manufacturing Company (1948 Membership List)
  104. Janice Blackie-Goodine - (Designers Branch - Set Decorator) (Oscar Nominee) Unforgiven, The Fourth War, Leaving Normal, Wild America, The Edge, The Assassination Of Jesse James By The Coward Robert Ford, The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 1, TV’s The X-Files (OkanaganLife) (Resume)
  105. Robert Blackman - (Costume Designers Branch) Star Trek: Generations, The Running Man, ‘Night, Mother, Worth Winning, Star Trek: First Contact, Star Trek: Insurrection, Star Trek: Nemesis, TV’s Star Trek: The Next Generation, TV’s Star Trek: Deep Space Nine, TV’s Star Trek: Voyager, TV’s Star Trek: Enterprise, TV’s Pushing Daisies, TV’s Rizzoli & Isles, TV’s Extant (TV Stars In The Academy 2/22/12)
    1. Sidney Blackmer - (Actors Branch) (One-EyedHore.com) (Learn more here and here)
  106. Wendy Blackstone - (Music Branch) Whitey: United States of America v. James J. Bulger, To Be Heard, El Salvador: Another Vietnam, Are We Winning Mommy? America And The Cold War, A Stitch For Time, Dance Of Hope, Farewell, Good Brothers, Emma And Elvis, No Dreams Deferred, New Jersey Drive, CIA: America’s Secret Warriors, Soldiers In The Army Of God, 900 Women, The Execution Of Wanda Jean, 9/12: From Chaos To Community, Holy Warriors, Quest For Honor, Apache 8, Paradise Lost 3: Purgatory, Cast The First Stone, Larry Kramer In Love And Anger, Mr. Deng Goes To Washington, The Pulitzer At 100 (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
    1. J. Stuart Blackton - (Directors Branch) (1927 Membership List p. 10) (1930 Academy Publication p. 12)
  107. Carolyn Blackwood - (Executives Branch) Senior Executive Vice President at New Line Cinema  (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Variety 2/2016) (Learn more here and here)
    1. Vivian Blaine - (Actors Branch) (1948 Membership List)
    2. Betsy Blair - (Actors Branch) (Oscar Nominee) (Academy Report Vol 22 1stQ 2009 p. 31) (Academy Memorial Page 4/8/2010)
    3. Bobbi Blair - (Public Relations Branch) (Academy Report Vol 23 1stQ 2010 p. 31) (Academy Memorial Page 4/8/2010)
    4. Don Blair - (Executives Branch) (1948 Membership List)
    5. Janet Blair - (Actors Branch) (1948 Membership List)
  108. Linda Blair - (Actors Branch) (Oscar Nominee) The Exorcist, The Way We Live Now, The Sporting Club, Airport 1975, Sarah T. Portrait Of A Teenage Alcoholic, Exorcist II: The Heretic, Roller Boogie, Hell Night, Chained Heat, Night Patrol, Silent Assassins, Bad Blood, Dead Sleep, Repossessed, Sorceress, Hitters Anonymous, All Is Normal, An Affair Of The Heart, Battling Darkness, Satan Lives, The Green Fairy (Fall 1974 Academy Bulletin p. 6)
    1. Nicky Blair - (Actors Branch) (People.com)
  109. Aaron Blaise - (Short Films And Feature Animation Branch - Animator) (Oscar Nominee) Brother Bear, The Rescuers Down Under, Beauty And The Beast, Aladdin, The Lion King, Pocahontas, Mulan (June 2004 Academy Invitation List) (TCPalm.com 4/26/2010)
  110. Jeff Blake - (Executives Branch) Vice Chairman Of Sony Pictures Entertainment and Chairman of Worldwide Marketing And Distribution for Columbia TriStar Motion Picture Group (SonyPictures) (WikiLeaks)
  111. John Blake - (Makeup Artists and Hairstylists Branch) (Oscar Nominee) Hoffa, Planet Of The Apes, Tropic Thunder, There Will Be Blood, The Avengers, Fargo, Iron Man 3, Pet Sematary, Young Guns II, Bram Stoker’s Dracula, Hot Shots! Part Deux, Showgirls, Nixon, Starship Troopers, Bulworth, Any Given Sunday, How The Grinch Stole Christmas, Men In Black II, Tears Of The Sun, The Fast And The Furious: Tokyo Drift, Pirates Of The Caribbean: Dead Man’s Chest, Angels & Demons, Iron Man 2, Fast Five, Fast & Furious 6, The Judge, Avengers: Age Of Ultron, Captain America: Civil War, Guardians Of The Galaxy Volume 2 (June 2005 Academy Invitation List) (Learn more here)
  112. Merritt Blake - (Associate Member? - Talent Agent) (TheBlakeAgency.com)
    1. Michael Blake - (Writers Branch) (Oscar Winner) Dances With Wolves (Academy Memorial Page Archived 7/4/2015) (Learn more here, here and here)
  113. Perry Andelin Blake - (Designers Branch) Big Daddy, Grown Ups, Happy Gilmore, Paul Blart Mall Cop, The Wedding Singer, Billy Madison, The Waterboy, You DOn’t Mess With The Zohan, The Master Of Disguise, Around The World In 80 Days, Without A Paddle, The Longest Yard, Click, Here Comes The Boom, Blended, Middle School: The Worst Years Of My Life (IMDB Resume) (IMDB Bio Page)
  114. Robert Blake - (Actors Branch) In Cold Blood, Electra Glide In Blue, Lost Highway, Tell Them Willie Boy Is Here, TV’s Baretta, Our Gang shorts, Three Violent People, Ramble On The Docks, The Tijuana Story, Pork Chop Hill, Battle Flame, The Purple Game, Town Without Pity, This Property Is Condemned, Coast To Coast, Second-Hand Hearts, Money Train (Sources: GettyImages; Presenter at 1975 Oscars) (Learn more here, here and here)
    1. Whitney Blake - (Actors Branch) (September 1961 Academy Report p. 4)
  115. Yvonne Blake - (Costume Designers Branch) (Oscar Winner) Nicholas And Alexandra, The Four Musketeers, Superman 1 & 2, Jesus Christ Superstar, What Dreams May Come, The Idol, The Spy With A Cold Nose, Charlie Bubbles, Assignment K, The Best House In London, Brotherly Love, The Last Valley, The Three Musketeers, Crime And Passion, Robin And Marian, The Eagle Has Landed, Green Ice, Finders Keepers, The Return Of The Musketeers, Don Juan In Hell, James Dean, Goya’s Ghosts, There Be Dragons (Academy Press Releases 1981 p. 17) (Learn more here and here)
  116. Susan Blakely - (Actors Branch) The Towering Inferno, Over The Top, Wildflower, Savages, The Way We Were, The Lords Of Flatbush, Report To The Commissioner, Capone, Dreamer, The Concorde…Airport 79, The Survivalist, Dream A Little Dream, My Mom’s A Werewolf, Russian Holiday, Seven Sundays, Her Married Lover, Chain Of Command, Hungry Hearts, L.A. Twister, Hate Crime, Mating Dance, The Genesis Code (Winter 1976 Academy Bulletin p. 4) (radaronline) (Twitter 2/20/2016)
  117. Ronee Blakley - (Actors Branch) (Oscar Nominee) Nashville, The Private Files Of J. Edgar Hoover, Three Dangerous Ladies, Renaldo And Clara, The Driver, She Came To The Valley, Good Luck, Miss Wyckoff, The Baltimore Bullet, A Nightmare On Elm Street, A Return To Salem’s Lot, Someone To Love, Murder By Numbers, I Played It For You, Of One Blood (Academy Press Releases 2000 p. 172)
  118. Robert Campbell Blalack - (Visual Effects Branch) (Oscar Winner) Star Wars Episode IV A New Hope, Airplane!, RoboCop, Meteor, The Blues Brothers, Altered States, Wolfen, Cat People, The Escape Artist, Zapped!, Zu: Warriors From The Magic Mountain, Jaws 3-D, To Be Or Not To Be, The Last Dragon, Freejack, Fortress (LinkedIn.com) (Learn more here)
  119. Terence Blanchard - (Music Branch) Inside Man, Malcolm X, Chi-Raq, Jungle Fever, Sugar Hill, Trial By Jury, ‘Til There Was You, Eve’s Bayou, 4 Little Girls, Summer Of Sam, Love & Basketball, Bamboozled, Glitter, Barbershop, 25th Hour, Their Eyes Were Watching God, When The Levees Broke: A Requiem In Four Acts, Talk To Me, Miracle At St. Anna, Cadillac Records, Red Tails, Black Or White (June 17, 2011 Academy Invitation List) (TheUrbanMusicScene) (New Members Reception)
  120. Cate Blanchett - (Actors Branch) (Oscar Winner) The Aviator, Blue Jasmine, Elizabeth, Elizabeth The Golden Age, Notes On A Scandal, I’m Not There, Carol, Oscar And Lucinda, An Ideal Husband, The Talented Mr. Ripley, The Lord Of The Rings trilogy, Charlotte Gray, The Shipping News, The Missing, The Life Aquatic With Steve Zissou, Babel, Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull, The Curious Case Of Benjamin Button, Ponyo, Robin Hood, Hanna, The Hobbit trilogy, The Monuments Men, How To Train Your Dragon 2, Cinderella, Truth, Knight Of Cups, Weightless, Voyage Of Time, Thor: Ragnarok (Academy Press Releases 2000 p. 116) (GoldDerby 5/7/2014) (AFP 10/15/2015) (Attended 2015 Governors Awards)
    1. Ralph Blane - (Music Branch) (Oscar Nominee) (1948 Membership List)
    2. Folmar Blangsted - (Film Editors Branch) (Oscar Nominee) (1948 Membership List) (Academy Report Vol 13 No 1, January 1971 p. 7)
    3. Les Blank - (Documentary Branch) (Academy Memorial Page 2/21/14) (LesBlank.com)
    4. Henry Blanke - (Producers Branch) (Oscar Nominee) (For Your Information Vol 3 No 4 April 1947 p. 3) (1948 Membership List)
  121. Audrey Alice Blasdel (aka Audrey Blasdel-Goddard) - (Designers Branch - Set Decorator) Funny Lady, I Love You Alice B. Toklas, The Thief Who Came To Dinner, The Fury, The Arrangement, Little Fauss And Bug Halsy, Petulia, TV’s The Munsters, TV’s Fantasy Island, TV’s The Partridge Family, TV’s Police Woman, TV’s T.J. Hooker, TV’s Designing Women (Sources: Setdecorators.org 4/12/2015; Setdecorators.org 4/12/15 Archived) (Learn more here)
  122. Vera Blasi - (Writers Branch) Tortilla Soup, Woman on Top, Emperor (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here)
  123. William Peter Blatty - (Writers Branch) (Oscar Winner) The Exorcist, The Man From The Diners’ Club, A Shot In The Dark, John Goldfarb, Please Come Home, Promise Her Anything, What Did You Do In The War, Daddy?, Gunn, The Great Bank Robbery, Darling Lili, The Ninth Configuration, The Exorcist III (AutographMagazine 4/4/2012) (Natesanders.com) (The-Saleroom.com)
  124. Fred C. Blau Jr. - (Makeup Artists And Hairstylists Branch) Apocalypse Now, Armageddon, Planet Of The Apes, Con Air, How The Grinch Stole Christmas, Addams Family Values, Blade, The Happy Ending, Cover Me Babe, Angel Unchained, A Separate Beast, Daughters Of Satan, Alien Thunder, Sparkle, Making Love, The Burning Bed, Black Rain, TV’s Scarecrow And Mrs. King, TV’s Beauty And The Beast, For The Boys, Sneakers, The Quick And The Dead, Edtv, Ghosts Of Mars, The Whole Ten Yards (ReelCreations) (Make-Up Artist Magazine Issue 106)
    1. Louis C. Blau - (Associate Member) (Academy Memorial Page Archived 12/29/2014) (Learn more here, here and here)
    2. Victor Blau - (Executives Branch) (December 1961 Academy Report, p. 2) (Obituary)
    3. Note that Jules Stephen “Steve” Blauner is may have left the Academy.
    4. Hy Blaustein - (Associate Member - Non-Voting) (Winter 1975 Academy Bulletin p. 4)
  125. Christopher Blauvelt - (Cinematographers Branch) The Disappearance of Eleanor Rigby, The Bling Ring, Lethal Weapon 3, Geronimo: An American Legend, Speed, The Game, Lethal Weapon 4, The Patriot, Gerry, Elephant, Last Days, Paranoid Park, Zodiac, Margot At The Wedding, A Single Man, Where The Wild Things Are, Greenberg, I’m Still Here, Beginners, Restless, Meek’s Cutoff, Nobody Walks, Max Rose, Indignation (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  126. Leonard “Len” Blavatnik - (Executives Branch) Sounder of Access Industries, Owner of Warner Music Group (June 26, 2014 Academy Invitation List) (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (Learn more here and here)
    1. Richard A. Blaydon - (Producers Branch) (1948 Membership List)
    2. Robert Blees - (Writers Branch) Magnificent Obsession, High School Confidential, Curse Of The Black Widow, Cattle Queen Of Montana, Dr. Phibes Rises Again, From The Earth To The Moon, The Black Scorpion (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (Academy Memorial Page Archived 3/7/2015) (Legacy.com) (Learn more here and here)
  127. Brenda Blethyn - (Actors Branch) (Oscar Nominee) Secrets & Lies, Little Voices, The Witches, A River Runs Through It, Music From Another Room, Night Train, RKO 281, Daddy And Them, Lovely & Amazing, The Wild Thornberrys Movie, Beyond The Sea, Pooh’s Heffalump Movie, Pride & Prejudice, Atonement, London River, The Calling, Mary And Martha (Global Voters LA TImes 2/21/12)
    1. David E. Blewitt - (Film Editors Branch) (Oscar Nominee) The Competition, Ghostbusters, The Buddy Holly Story (Academy Report Vol 23, 3rd/4th Quarter 2010 p. 35) (Learn more here and here)
    2. Bernard Blier - (Academy President’s Report Winter 1980 p. 5 - Note that this source names him, but lists credits that belong to his son)
  128. Bertrand Blier (one source spells it Bernard) - (Directors Branch or Writers Branch?) (Director of an Oscar Winning Foreign Language Film) Get Out Your Handkerchiefs, If I Were A Spy, Going Places, My Best Friend’s Girl, Too Beautiful For You, Lest We Forget, My Man, Actors, How Much Do You Love Me?, The Clink Of Ice (Academy President’s Report Winter 1980 p. 5) (Learn more here)
  129. Mary J. Blige - (Music Branch) The Help, Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire, Waiting To Exhale, How Stella Got Her Groove Back, 8 Mile, Brown Sugar,  Bad Boys II, Honey, Barbershop 2: Back In Business, Shark Tale, Poseidon, Bobby, I Can Do Bad All By Myself, Rock Of Ages, The Invisible War, The Best Man Holiday, Black Nativity, The Wiz Live! (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  130. Thomas A. Bliss - (Producers Branch) The Baby-Sitters Club, Air Force One, A Thousand Acres, The Hurricane, End Of Days, Bring It On, The Family Man, Thirteen Days, Spy Game, Tuck Everlasting, Dawn Of The Dead, Slither, Children Of Men, Flash Of Genius, The Last Exorcism, The Man With The Iron Fists, The Last Exorcism Part II (VisualHollywood.com) (IMDB.com) (PlayingGod) (Contemporary Theatre Film And Television Vol. 88 p. 29)
    1. Bertram Bloch - (At Large Member) (1948 Membership List)
  131. Paul Bloch - (Public Relations Branch) Co-Chairman of Rogers & Cowan (Oscars.org 6/22/10)
    1. Alfred Block - (Executives Branch) (1948 Membership List)
  132. David Block - (Short Films And Feature Animation Branch) The Fox and the Hound, The Black Cauldron, Mickey’s Christmas Carol, The Great Mouse Detective, Hercules, Tarzan, The Emperor’s New Groove, Treasure Planet, Raggedy Ann & Andy A Musical Adventure, TV’s Duck Tales, TV’s The New Adventures Of Winnie The Pooh, TV’s Adventures Of The Gummi Bears, The Swan Princess, The Wild Thornberrys Movie, TV’s Kim Possible, Frozen, Big Hero 6 (BlogTalkRadio) (LinkedIn.com)
  133. Mitchell Block - (Documentary Branch, Originally Short Films And Feature Animation Branch) (Oscar Nominee) Poster Girl, Death By Invitation, …No Lies, Big Mama, Alone Across Australia, Stealing America: Vote By Vote, Vessel, The Testimony (LinkedIn) (USC.edu) (Docunomics) (Academy Press Releases 1983 p. 96) (Academy Press Releases 1985 p. 141) (Visiting Artist Page Archived 8/1/2015) (FaceOfANationMovie.com) (Facebook 4/25/2015) (HollywoodReporter 12/27/2013) (HollywoodReporter 8/24/2016) (Wikipedia) (Learn more here and here)
  134. Peter Block - (Executives Branch) (June 2004 Academy Invitation List) (SXSW.com)
  135. Dirk Blocker - (Actors Branch) TV’s Brooklyn Nine-Nine, Poltergeist, Starman, Prince Of Darkness, TV’s Black Sheep Squadron, Midnight Madness, Raise The Titanic, The Border, Trouble In Mind, Made In Heaven, Born To Race, Equinox, Short Cuts, Night Of The Scarecrow, Larger Than Life, Mad City (LinkedIn.com) (Learn more here and here)
  136. Neill Blomkamp - (Writers Branch) (Oscar Nominee) District 9, Elysium, Alive In Joburg, Chappie, Alien 5 (June 25, 2010 Academy Invitation List)
  137. Kathryn Blondell - (Makeup Artists And Hairstylists Branch) (Academy Governor) The Aviator, Cast Away, Inception, The Departed, Django Unchained, Shutter Island, J. Edgar, Revolutionary Road, Blood Diamond, Polar Express, Almost Famous, Catch Me If You Can, Apollo 13, Starship Troopers, Mommie Dearest, Harold And Maude, The Getaway, Thunderbolt And Lightfoot, Shampoo, The Turning Point, Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, Ice Castles, Private Benjamin, Only When I Laugh, Romancing The Stone, Swing Shift, Pale Rider, The Jewel Of The Nile, Prizzi’s Honor, Heartbreak Ridge, The Morning After, Peggy Sue Got Married, Bird, The War Of The Roses, The Bonfire Of The Vanities, The American President, Road To Perdition, How To Lose A Guy In 10 Days, The Great Gatsby, The Wolf Of Wall Street, The Revenant (Oscars.org 7/15/2013) (GoldDerby.com 7/18/2016)
  138. Baker Bloodworth - (Short Films And Feature Animation Branch) (Oscar Nominee) Lorenzo, The Lion King, Destino, Pocahontas, Gnomeo & Juliet, Beauty And The Beast, Dinosaur (June 2005 Academy Invitation List)
  139. John Bloom - (Film Editors Branch) (Oscar Winner) Gandhi, A Chorus Line, The French Lieutenant’s Wife, Angels In America, Under Fire, Closer, Notes On A Scandal, Charlie Wilson’s War, The First Wives Club, Bright Lights Big City, Dracula, Henry VIII And His Six Wives, The Lion In Winter, Georgy Girl (Academy Press Releases 2001 p. 121) (Learn more here and here)
  140. Verna Bloom - (Actors Branch) Medium Cool, High Plains Drifter, After Hours, The Last Temptation Of Christ, Animal House (Academy Report Vol. 24, 1st Quarter 2011 p. 23)
  141. John Bloomfield - (Costume Designers Branch)Henry VIII And His Six Wives, Eye Of The Needle, Conan The Barbarian, The Bounty, Conan The Destroyer, Superman IV: The Quest For Peace, Robin Hood: Prince Of Thieves, Christopher Columbus: The Discovery, Waterworld, The Postman, The Mummy, The Mummy Returns, The Scorpion King, Open Range, Being Julia, The Water Horse (Learn more here)
    1. Alfred Bloomingdale - (Producers Branch) (1948 Membership List)
    2. Lisa Blount - (Short Film And Feature Animation Branch) (Oscar Winner) (ChinaAteMyJeans) (Academy Report Vol 23, 3rd/4th Quarter 2010 p. 35)
    3. William F. Blowitz - (Public Relations Branch) (1948 Membership List)
    4. Monte Blue - (Actors Branch) (1930 Academy Publication p. 11)
  142. Richard Bluff - (Visual Effects Branch) The Big Short, Unbroken, The League Of Extraordinary Gentlemen, Peter Pan, Hidalgo, Van Helsing, Star Wars: Episode III—Revenge Of The Sith, The Island, The Chronicles Of Narnia: The Lion, The Witch & The Wardrobe, Mission: Impossible III, Transformers 1, 2, & 3, Iron Man 1 & 2, Avatar, The Avengers, Cloud Atlas, Pacific Rim, Elysium, Lucy, Doctor Strange (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here, here and here)
    1. David Blum - (Public Relations Branch) (1948 Membership List)
    2. Harry N. Blum (LATimes 1/28/2004)
  143. Jason Blum - (Producers Branch) (Oscar Nominee) Founder and CEO of Blumhouse Productions, Whiplash, The Purge trilogy, Paranormal Activity franchise, Insidious trilogy, SInister, The Reader, The Tooth Fairy, Hysterical Blindness,  Kicking And Screaming, Hamlet, The Accidental Husband, The Lords Of Salem, Dark Skies, The Green Inferno, 13 Sins, Creep, The Normal Heart, Ouija, The Boy Next Door, The Lazarus Effect, The Gallows, The Gift, The Jinx: The Life And Deaths Of Robert Durst, Sinister 2, The Visit, Jem And The Holograms, Hush, Ouija: Origin Of Evil, Amityville: The Awakening (June 28, 2013 Academy Invitation List) (Speakerpedia.com) (Academy Museum Donor List 11/2/2014)
    1. Nathan J. Blumberg - (Executives Branch) (1948 Membership List) (more info)
  144. Stuart Blumberg - (Writers Branch) (Oscar Nominee) The Kids Are All Right, Keeping the Faith, The Girl Next Door, Thanks For Sharing (June 17, 2011 Academy Invitation List)
  145. J.J. Blumenkranz - (Short Films And Feature Animation Branch) Monster House, The Polar Express, Babe: Pig In The City, Evolution, Shrek, Spider-Man, The Chubbchubbs!, Stuart Little 2, G-Force, The Smurfs, Oz The Great And Powerful (June 30, 2009 Academy Invitation List) (LinkedIn) (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (Visiting Artist Page Archived 8/1/2015)
    1. Sid Blumenstock - (Public Relations Branch) (August 1960 Academy Report p. 2)
    2. Herman A. Blumenthal - (Designers Branch) (Oscar Winner) (Academy Report Vol 6 No 3 Sept 1961 p. 2)
  146. Jason Blumenthal - (Producers Branch) Hope Springs, Seven Pounds, The Pursuit Of Happyness, The Weather Man, Alex & Emma, Bio-Dome, The Back-Up Plan, Sex Tape, The Equalizer, Southpaw (June 26, 2014 Academy Invitation List) (Learn more here)
  147. Marti Blumenthal - (Associate Member - Non-Voting) Agent (TheEnvelope archived 12/28/2012)
    1. Robert F. Blumofe - (Listed in Executives Branch in 1948, had switched to Producers Branch by 2003) (Oscar Nominee) (1948 Membership List) (Academy Report Vol 13 No 1, January 1971 p. 4) (Annual Report 1983-1984 p. 13) (Academy Memorial Page 2/4/2004)
  148. Emily Blunt - (Actors Branch) The Devil Wears Prada, Sicario, Sunshine Cleaning, Into The Woods, Edge Of Tomorrow, The Young Victoria, Salmon Fishing In The Yemen, Gideon’s Daughter, Looper, The Adjustment Bureau, Your Sister’s Sister, The Jane Austen Book Club, Dan In Real Life, Charlie Wilson’s War, The Great Buck Howard, The Wolfman, The Five-Year Engagement, The Wind Rises, The Huntsman: Winter’s War, The Girl On The Train, My Little Pony: The Movie, Mary Poppins Returns (June 30, 2009 Academy Invitation List)
  149. Douglas Blush - (Documentary Branch) The Hunting Ground, The Invisible War, Wordplay, Some Assembly Required, Beer Wars, Freakonomics, California State Of Mind: The Legacy Of Pat Brown, These Amazing Shadows, Of Two Minds, 20 Feet From Stardom, Beyond Laughter And Tears: A Journey Of Hope (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Linkedin 7/1/2016) (Twitter from his @MadPix account 6/29/2016) (Twitter from his @MadPix account 6/30/2016) (Facebook Comment 6/29/2016) (Facebook comment 6/29/2016) (Learn more here and here)
  150. Don Bluth - (Short Films And Feature Animation Branch?) Sleeping Beauty, The Sword In The Stone, Robin Hood, Winnie The Pooh And Tigger Too, The Rescuers, Pete’s Dragon, The Fox And The Hound, The Secret Of NIMH, An American Tail, The Land Before Time, All Dogs Go To Heaven, Rock-A-Doodle, Thumbelina, A Troll In Central Park, The Pebble And The Penguin, Anastasia, Titan A.E. (IMDB.com)
    1. Margaret “Maggie” Blye - (Actors Branch) The Italian Job, Summer And Smoke, Hombre, Hard Times, Waterhole #3, Diamonds For Breakfast, Ash Wednesday (Sources: Variety 3/29/2016; HollywoodReporter 3/29/2016; IMDB Bio) (Academy Memorial Page 4/26/2016) (Learn more here)
    2. Stanley Blystone - (Actors Branch) (1930 Academy Publication p. 11)
  151. Ann Blyth - (Actors Branch) (Oscar Nominee) Mildred Pierce, Killer McCoy, A Woman’s Vengeance, Another Part Of The Forest, Mr. Peabody And The Mermaid, Top O’ The Morning, Once More, My Darling, Our Very Own, I’ll Never Forget You, All The Brothers Were Valiant, Rose Marie, The King’s Thief, Kismet, The Buster Keaton Story, The Helen Morgan Story (1948 Membership List)
  152. Jeff Blyth - (Documentary Branch?) Wonders Of China, Portraits Of Canada, Cheetah, From Time To Time, Reflections Of China (IMDB Resume)
  153. Armando Bo - (Writers Branch) (Oscar Winner) Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), Biutiful, The Last Elvis, TV’s The One Percent (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Twitter Favorited a Tweet about his Invitation - captured 6/30/2015) (Academy Originals 10/26/2015 - Taped at New Members Reception 9/28/2015) (Academy Originals 4/25/2016 - Taped at New Members Reception 9/28/2015) (Learn more here and here)
  154. Mark Boal - (Writers Branch) (Oscar Winner) The Hurt Locker, Zero Dark Thirty, In the Valley of Elah (June 25, 2010 Academy Invitation List) (Academy Outreach) (Visiting Artist Page Archived 5/14/2011)
  155. Chris Boardman - (Music Branch) (Oscar Nominee) The Color Purple, Bruno, Bordello Of Blood, The Wiz, What Women Want, Lethal Weapon 4, The Wedding Singer, James And The Giant Peach, Wyatt Earp, The Nightmare Before Christmas, The Fugitive, Die Hard 1 & 2, Children Of A Lesser God, Silverado, Meet Joe Black (Learn more here, here and here)
  156. Maxwell Boas - (Short Films And Feature Animation Branch) Kung Fu Panda 3, Rise of the Guardians, Sinbad: Legend Of The Seven Seas, Over The Hedge, Flushed Away, Kung Fu Panda, Shrek Forever After (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Twitter 6/29/2016 1) (Twitter 6/29/2016 2) (Learn more here and here)
    1. Al Boasberg - (Writers Branch) (1930 Academy Publication p. 13)
  157. Brent Boates - (Visual Effects Branch) (Oscar Nominee) Die Hard, Elysium, Men In Black, X-Men 2, X-Men The Last Stand, Watchmen, Godzilla, Captain America The First Avenger, Tron Legacy, Ghostbusters, Alien 3, Resident Evil, Batman Returns, The Hunt For Red October, 2010, Fright Night, Masters Of The Universe, Cliffhanger, True Lies, The Cabin In The Woods, Chappie, The Revenant (LinkedIn.com) (Learn more here)
  158. Boaty Boatwright - (Oscars.org 10/9/2012)
  159. Celia Bobak - (Designers Branch - Set Decorator) (Oscar Nominee) The Martian, The Phantom Of The Opera, Shanghai, Quills, The Crying Game, Exodus: Gods And Kings, From Hell, Henry V, Hamlet, Much Ado About Nothing, Mary Shelley’s Frankenstein, Othello, Love’s Labour’s Lost, W.E., Hyde Park On Hudson (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here)
  160. Sean Bobbitt - (Cinematographers Branch) 12 Years a Slave, The Place Beyond The Pines, Shame, Hunger, Byzantium, Oldboy, Wonderland, Chunky Monkey, Lawless Heat, Summer Things, United 93, Africa United, Kill The Messenger, Queen Of Katwe (June 26, 2014 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  161. Arianna Bocco - (Executives Branch) Head of Acquisitions and Production Department at IFC Films (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Facebook comment 6/29/2016) (AMCNetworks.com 9/15/2016) (Learn more here and here)
  162. Ron Bochar - (Sound Branch) (Oscar Nominee) Moneyball, Mortdecai, Angels In America, Philadelphia, The Silence Of The Lambs, Goodfellas, Rabbit Hole, Julie & Julia, Doubt, Charlie Wilson’s War, Capote, Closer, The Devil’s Own, The Birdcage, The Pelican Brief, The Last Temptation Of Christ (June 26, 2015 Academy Invitation List) (NYC New Members Reception 10/5/2015) (Learn more here, here, here and here)
    1. Bernard Bodde Jr. - (Associate Member - Non-Voting) (Box Office 8/21/1954 p. 74)
    2. DeWitt Bodeen - (Writers Branch) (For Your Information Vol 3 No 6 Fall 1948 p. 6)
  163. Anna Boden - (Directors Branch) Mississippi Grind, It’s Kind of a Funny Story, Half Nelson, Young Rebels, Sugar (Deadline 12/8/2015) (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  164. Kristina Boden - (Film Editors Branch) The Disappearance of Eleanor Rigby, Cake, Anarchism In America, Light Sleeper, Carlito’s Way, Insomnia, Claire Dolan, Forever Mine, Hamlet, Prime, Fur: An Imaginary Portrait Of Diane Arbus, Hachi: A Dog’s Tale, Dear John, Won’t Back Down (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Learn more here)
  165. Sergei Bodrov - (Directors Branch) (Director of an Oscar Nominated Foreign Language Film) Prisoner Of The Mountains, Mongol: The Rise Of Genghis Khan, Freedom Is Paradise, Katala, Running Free, The Quickie, Bear’s Kiss, Nomad: The Warrior, Drunken Sailor, A Yazuka’s Daughter Never Cries, Seventh Son (June 2008 Academy Invitation List) (NYTimes 11/30/08)
  166. Steve Boeddeker - (Sound Branch) (Oscar Nominee) All Is Lost, Beasts Of The Southern Wild, Hemingway & Gellhorn, Fight Club, ParaNorman, The Avengers, Tron: Legacy, Coraline, Corpse Bride, Charlie And The Chocolate Factory, Lara Croft Tomb Raider, X-Men, Alice In Wonderland, The Faculty, Mars Attacks!, Se7en, A Most Violent Year, Chappie, Bridge Of Spies, Creed, The Divergent Series: Allegiant, Sing (June 26, 2014 Academy Invitation List) (Learn more here, here, here and here)
  167. Geefwee Boedoe - (Short Films And Feature Animation Branch) (Oscar Nominee) Let's Pollute, Monsters, Inc., A Bug’s Life, Finding Nemo, The Little Mermaid, The Rescuers Down Under, Beauty And The Beast, Pocahontas, The Hunchback Of Notre Dame, Mike’s New Car, Free Birds (June 17, 2011 Academy Invitation List) (New Members Reception) (Instagram 7/6/2016)
    1. Sydney Boehm - (Writers Branch) (Oscar Nominee) (For Your Information Vol 3 No 6-7 June/July 1947 p. 6) (1948 Membership List)
  168. Jay Boekelheide - (Sound Branch) (Oscar Winner) The Right Stuff, Amadeus, The Serpent And The Rainbow, Cadillac Man, Dragonslayer, The Island, Johnny Mnemonic, Species, The Legend Of Billie Jean, Apocalypse Now (Academy Report Vol 17 4thQ2005-1stQ2006 p. 26) (Learn more here)
  169. Todd Boekelheide - (Sound Branch) (Oscar Winner) Amadeus, Never Cry Wolf, Fight Club, The Right Stuff, The Black Stallion, River’s Edge, Cadillac Man, Panic Room, The Mosquito Coast, At Play In The Fields Of The Lord, The Game, Autumn In New York, Dear America: Letters Home From Vietnam, Heart Of Darkness: A Filmmaker’s Apocalypse, Earth And The American Dream, Forgotten Fires, A Great Wonder: Lost Children Of Sudan, Homeland: Four Portraits Of Native Action, In The Matter Of Cha Jung Hee, Sky Island, Symphony Of The Soil, 3 ½ Minutes, Ten Bullets, Paper Tigers (Learn more here)
  170. Bill Boes - (Designers Branch) The Smurfs 1 & 2, Fantastic Four, Sleepy Hollow, The Nightmare Before Christmas, Planet Of The Apes, Lemony Snicket’s A Series Of Unfortunate Events, Coraline, Alien Resurrection, James And The Giant Peach, Scooby-Doo, Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed, Journey 2: The Mysterious Island, Sinister 2 (June 26, 2014 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
    1. Humphrey Bogart - (Actors Branch) (Oscar Winner) (1948 Membership List)
    2. Paul Bogart - (Directors Branch) (Academy Governor) (Academy Report Vol. 25, Summer 2012 p. 47) (Academy Memorial Page 1/27/2013)
  171. Peter Bogdanovich - (Directors Branch) (Oscar Nominee) The Last Picture Show, Paper Moon, Targets, What’s Up Doc?, At Long Last Love, Nickelodeon, Saint Jack, They All Laughed, Mask, Illegally Yours, Texasville, Noises Off, The Thing Called Love, The Cat’s Meow, Tom Petty And The Heartbreakers: Runnin’ Down A Dream, She’s Funny That Way (IndieWire) (Oscar Dearest p. 248) (Unsca.edu) (Academy Press Releases 2001 p. 143)
  172. Hagen Bogdanski - (Cinematographers Branch) The Young Victoria, The Lives of Others, W.E., The Beaver, The Trace Of The Red Barrels, No Place To Go, The Year Of The First Kiss, Angst, Blackout Journey, Antibodies, Hotel Lux, The Physician (June 25, 2010 Academy Invitation List)
  173. Michelle Bohan - (Associate Member - Non-Voting) Talent Agent at WME (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here, here and here)
    1. Endre Bohem - (Producers Branch) (1948 Membership List) (HollywoodGoldenGuy.com)
  174. Bettina Böhler - (Film Editors Branch) Phoenix, Barbara, You Love Me Too, The Blue Hour, The State I Am In, Passing Summer, Heidi M., School Trip, Silent Waters, Marseille, My Friend Henry, Unveiled, Longing, Afternoon, Pomegranates And Myrrh, Lulu And Jimi, The Edge, The Look, Hannah Arendt, A Man, His Lover, And His Mother (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here)
    1. Merritt Bohn - (Actors Branch) (December 1961 Academy Report, p. 2)
    2. Roman Bohnen - (Actors Branch) (1948 Membership List)
  175. Noelle Boisson - (Film Editors Branch) (Oscar Nominee) The Bear, Seven Years In Tibet, Cyrano de Bergerac, Two Brothers, The Horseman On The Roof, The Lover, Jean de Florette, Enemy At The Gates, Vatel, The Temptation Of Isabelle (Learn more here)
  176. Oliver Bokelberg - (Cinematographers Branch) Win Win, The Station Agent, The Visitor, The Bounty Hunter, Beautopia, Harvest, The Citizen, The Next Big Thing, Loggerheads, Dark Matter, TV’s Scandal (June 29, 2012 Academy Invitation List) (OliverBokelberg.com) (Prettyfamous.com)
    1. George Bole - (Executives Branch) (1948 Membership List)
    2. John A. Bolger - (Sound Branch) (December 1961 Academy Report, p. 2)
    3. Ray Bolger - (Actors Branch) (Academy Press Releases 1984 p. 77) (Learn more here and here)
  177. Henri Bollinger - (Public Relations Branch) (January 1964 Academy Report p. 4) (BollingerPR) (HollywoodReporter 5/19/2016)
  178. Joseph Bologna - (Actors Branch or Writers Branch) (Oscar Nominee) Lovers And Other Strangers, Made For Each Other, Cops And Robbers, The Big Bus, My Favorite Year, Blame It On Rio, The Woman In Red, It Had To Be You, Jersey Girl, Love Is All There Is, Big Daddy, Red Zone, Ice Age: The Meltdown, Driving Me Crazy (Gossip-Central 10/19/2014)
    1. Alfred Johnson Bolton - (At Large Member) (For Your Information Vol 3 No 6 Fall 1948 p. 6)
    2. Whitney Bolton - (Public Relations Branch) (1948 Membership List) (more info)
  179. Christopher Bond - (Visual Effects Branch) Idlewild, Superman Returns, Swordfish, The Core, X2: X-Men United, The Italian Job, Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed, Catwoman, Resident Evil: Apocalypse, The Nativity Story, G.I. Joe: The Rise Of Cobra, Avatar, Clash Of The Titans (June 30, 2009 Academy Invitation List) (RFX.com 6/9/2015) (LinkedIn.com - Note: You may need to be logged in for this link to work) (Wiki-fx.net) (Learn more here)
  180. Edward Bond - (Writers Branch) (Oscar Nominee) Blowup, The Lady Of Monza, Laughter In The Dark, Walkabout, Nicholas And Alexandra, Fury
    1. Ward Bond - (Actors Branch) (Box Office 8/21/1954 p. 74) (Learn more here and here)
  181. Roger Bondelli - (Film Editors Branch) Anna And The King, George Of The Jungle, EuroTrip, The Ghost And The Darkness, Fools Rush In, Ever After, Who Is Cletis Tout?, Snow Dogs, Dickie Roberts: Former Child Star, Must Love Dogs, College Road Trip, TV’s Moonlighting, TV’s Designing Women, TV’s Brooklyn Bridge, TV’s SeaQuest 2032, TV’s Cougar Town (EditorsGuild.com)
    1. Beulah Bondi - (Actors Branch) (Oscar Nominee) (1948 Membership List)
  182. Bong Joon-ho - (Directors Branch) Snowpiercer, Mother, Barking Dogs Never Bite, Memories Of Murder, The Host (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  183. Helena Bonham Carter - (Actors Branch) (Oscar Nominee) The Wings Of The Dove, The King’s Speech, Fight Club, Sweeney Todd, Alice In Wonderland, The Harry Potter series, Mighty Aphrodite, A Room With A View, Lady Jane, Howard’s End, Planet Of The Apes, Margaret’s Museum, Suffragette, Hamlet, Mary Shelley’s Frankenstein, Merlin, Big Fish, Wallace & Gromit: The Curse Of The Were-Rabbit, Charlie And The Chocolate Factory, Corpse Bride, Terminator Salvation, Great Expectations, Cinderella, Alice Through The Looking Glass (Who Is The Academy 4/14/12)
  184. Mathilde Bonnefoy - (Documentary Branch or Film Editors Branch) (Oscar Winner) CitizenFour, Run Lola Run, The Invisibles, The Princess And The Warrior, Heaven, The Soul Of A Man, The Favor, Solstices, The International (Note that she was Invited to BOTH the fim editors and documentary branches, but we don’t know which one she chose) (June 26, 2015 Academy Invitation List) (Learn more here, here and here)
    1. Ted Bonnicksen - (Short Films And Feature Animation Branch) (November 1960 Academy Report p. 4)
  185. Francoise Bonnot - (Film Editors Branch) (Oscar Winner) Z, Missing, Frida, Across The Universe, The Tempest, The Tenant, A Monkey In Winter, Guns For San Sebastian, The Army Of Shadows, The Confession, The Savior, Massacre In Rome, Black And White In Color, I Sent A Letter To My Love, Swann In Love, Year Of The Dragon, The Sicilian, Fat Man And Little Boy, Mad City, Titus (Learn more here and here)
  186. Bono (born Paul David Hewson) - (Music Branch) (Oscar Nominee) Mandela Long Walk To Freedom, Gangs of New York, In the Name of the Father, Brothers, In America, Batman Forever, Beyond The Clouds, Junior, GoldenEye, City Of Angels, Runaway Bride, Three Kings, Vanilla Sky, Headrush, Elizabethtown, Across The Universe, Bruno, Paranormal Activity 2, Contagion, Trainwreck (June 25, 2010 Academy Invitation List) (Featured Member on Academy Website 3/20/12)  (AtU2.com)
    1. Robert Boom - (Actors Branch) (July 1959 Academy Report p. 1)
    2. Ashley A. Boone Jr. - (Public Relations Branch) (Academy Governor) (NewYorkTimes 5/4/1994)
  187. Pat Boone - (Actors Branch) Bernardine, April Love, Mardi Gras, Journey To The Center Of The Earth, All Hands On Deck, State Fair, The Main Attraction, The Yellow Canary, Never Put It In Writing, The Horror Of It All, Goodbye Charlie, The Greatest Story Ever Told, The Perils Of Pauline, The Cross And The Switchblade, Boonville Redemption, God’s Not Dead 2 (Oscar Fever p 23)
  188. Cheryl Boone Isaacs - (Public Relations Branch) (Academy President) CBI Enterprises, Former Executive Vice President Of Worldwide Publicity At Paramount Pictures, Former President Of Theatrical Marketing At New Line Cinema, Close Encounters Of The Third Kind, The First Wives Club, Ghost, Fatal Attraction, Forrest Gump, Titanic, Braveheart (2011-2012 Board Of Governors Roster) (Whittier.edu) (Oscars.org 7/15/2013) (TheHollywoodReporter 8/31/2014) (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (Attended 2015 Governors Awards) (HollywoodReporter 1/27/2016) (HollywoodReporter 5/19/2016) (LATimes.com 6/29/2016) (HollywoodReporter.com 6/29/2016) (TheFrame.com 6/29/2016) (GoldDerby.com 7/18/2016)
  189. John Boorman - (Directors Branch or Writers Branch) (Oscar Nominee) Deliverance, Point Blank, Excalibur, The General, The Tailor Of Panama, Zardoz, The Emerald Forest, Hope And Glory, Hell In The Pacific, Exorcist II: The Heretic, Where The Heart Is, The Tiger’s Tail, Queen & Country (LATimes 2/9/1986) (TheFilmExperience.net 2/20/2015)
  190. Jon Boorstin - (Documentary Branch) (Oscar Nominee) Exploratorium, All The President’s Men, Dream Lover, The Discoverers, Greece: Secrets Of The Past (Chicago Tribune) (LAReviewOfBooks.org 3/25/2016)
    1. Charles G. Booth - (Writers Branch) (Oscar Winner) (For Your Information Vol 3 No 6-7 June/July 1947 p. 6) (1948 Membership List)
    2. Karin Booth - (Actors Branch) (For Your Information Vol 3 No 6 Fall 1948 p. 6)
    3. Margaret Booth - (Producers Branch) (Oscar Nominee) (Honorary Academy Award Winner) (1948 Membership List)
    4. Shirley Booth - (Actors Branch) (Oscar Winner) Come Back Little Sheba, Hazel, The Glass Menagerie, About Mrs. Leslie, The Year Without A Santa Claus, The Matchmaker (Learn more here and here)
  191. Donald P. Borchers - (Producers Branch) Children Of The Corn, Vamp, The Beastmaster, Highlander II The Quickening, Jersey Girl, Two Moon Junction, Far From Home, Meatballs 4, Doppelganger, Leprechaun 2, The Stranger, The Demolitionist, Number One Fan, Little Witches (Sources: Facebook 2/26/2011; Facebook 3/2/2013; Facebook 3/3/2014; Facebook 1/9/2016) (Learn more here and here)
  192. Mark Borde - (Producers Branch) Summer Camp, Lunch Wagon, Scarred, Hollywood Hot Tubs, Party Camp, Dangerous Curves, Hollywood Hot Tubs 2: Educating Crystal, Shatterbrain, Principal Don, Love Stinks (Linkedin) (Innovation Film Group Archived) (InnovationFilmGroup) (Source)
    1. Lynn Borden (born Lynn Freyse) - (Actors Branch) (Academy Memorial Page Archived 4/13/2015) (Learn more here and here)
  193. Beau Borders - (Sound Branch) (Oscar Nominee) Lone Survivor, The Lord Of The Rings The Return Of The King, Pearl Harbor, X-Men, The Iron Giant, Unstoppable, Secretariat, Titanic, Transformers, Foxcatcher, Iron Man 3, The Muppets, Prince Of Persia The Sands Of Time, Stomp The Yard, Talladega Nights The Ballad Of Ricky Bobby, Pitch Black, Million Dollar Arm, Muppet Most Wanted, The Book Of Life, Spy, Goosebumps, Hardcore Henry, The Divergent Series: Allegiant, Swiss Army Man, Ghostbusters (June 26, 2014 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  194. Gloria S. Borders - (Sound Branch) (Oscar Winner) Terminator 2 Judgment Day, Forrest Gump, Driving Miss Daisy, Mrs. Doubtfire, Bugsy, Cocoon The Return, Indiana James And The Temple Of Doom, Return Of The Jedi, TRON Legacy, Snow White And The Huntsman, Tucker: The Man And His Dream, The Godfather Part III, Single White Female, Strange Days, Former President Of Digital Domain (Learn more here, here, here and here)
    1. Charles S. Boren - (Executives Branch) (Honorary Academy Award Winner) (Academy Governor) Executive Vice President of the Association of Motion Picture Producers, Inc. (1948 Membership List) (Academy Report Vol 13 No 1, January 1971 p. 4) (1972 Governors List) (44th Oscar Screening Schedule on Ebay) (44th Oscar Schedule Image) (more info) (picture p. 5)
    2. Ernest Borgnine - (Actors Branch) (Oscar Winner) (Academy Report Vol. 25, Summer 2012 p. 47) (Academy Memorial Page 1/27/2013)
  195. Gene Borkan - (Actors Branch) The All-American Boy, The Terminal Man, Sharks’ Treasure, The Great Gundown, Melvin & Howard, Swing Shift, Beverly Hills Cop, Married To The Mob, The Silence Of The Lambs, The Last Boy Scout, Philadelphia, There Goes My Baby, Bound, Time Of Fear, Bobby, Slipstream (Fall 1974 Academy Bulletin p. 6)
  196. Richard Bornstein - (StudioAPro.com)
    1. Orin Borsten - (Public Relations Branch) (Academy Memorial Page 3/8/2007) (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (Learn more here and here)
  197. Craig Borten - (Writers Branch) (Oscar Nominee) Dallas Buyers Club, The 33 (June 26, 2014 Academy Invitation List) (Twitter Response to Invite) (Learn more here and here)
    1. Aida Bortnik - (Writers Branch) (Oscar Nominee) (Historical Dictionary Of The Dirty Wars)
    2. Gary L. Borton - (Associate Member) Vice President at Eastman Kodak Co., Executive Vice President at Deluxe Labs (Academy Press Releases 1990 p. 85) (Academy Memorial Page 3/8/2008)
    3. Frank Borzage - (Directors Branch) (Oscar Winner) (1927 Membership List p. 10) (1930 Academy Publication p. 12) (1948 Membership List)
  198. Fernand Bos - (Music Branch) Crazy Heart, Cold Mountain, Frozen, Edge Of Tomorrow, Demolition Man, 2 Days In The Valley, TV’s Buffy The Vampire Slayer, TV’s Angel, Bring It On, Best In Show, TV’s The Practice, A Mighty Wind, Under The Tuscan Sun, The Ladykillers, We Are Marshall, Charlie Bartlett, Walk Hard: The Dewey Cox Story, The Hangover trilogy, Country Strong, Tower Heist, White House Down, Ant-Man, The Peanuts Movie, Trolls (June 17, 2011 Academy Invitation List) (Learn more here)
    1. William R. Bosche - (Short Films And Feature Animation Branch) (November 1956 Academy Report p. 3) (Box Office 11/17/1956 p. 42) (Learn more here)
  199. Chadwick Boseman - (Actors Branch) Captain America: Civil War, Get on Up, 42, TV’s All My Children, The Express, The Kill Hole, Draft Day, Gods Of Egypt, Marshall, Black Panther (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here)
  200. Dave Bossert - (Short Films And Feature Animation Branch?) The Great Mouse Detective, An American Tail, Who Framed Roger Rabbit, Oliver & Company, The Land Before Time, The Little Mermaid, Beauty And The Beast, Aladdin, Stay Tuned, TV’s The Ren & Stimpy Show, The Nightmare Before Christmas, The Lion King, Pocahontas, The Hunchback Of Notre Dame, Hercules, Fantasia 2000, The Tigger Movie, Spider-Man, Saving Mr. Banks (LinkedIn.com) (Learn more here and here)
  201. Kathryn Bostic - (Music Branch) Dear White People, The New Black, Marcus Garvey: Look For Me In The Whirlwind, A Place Of Our Own, Beyond The Ring, Promised Land, I Will Follow, The Thick Dark Fog, Middle Of Nowhere, Unschooled: Save Our Future, The Cooler Bandits, Little White Lies, August Wilson: The Ground On Which I Stand, In A Perfect World (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Facebook 6/29/2016) (Twitter 6/29/2016) (Twitter 6/29/2016 2) (FilmIndependent.org 9/2/2016) (Learn more here and here)
  202. Michael Bostick - (Executives Branch) CEO Of Walden Media, formerly of Imagine Films, Apollo 13, Bruce Almighty, Liar Liar, I Now Pronounce You Chuck & Larry (June 29, 2012 Academy Invitation List) (Linkedin)
  203. Nick Bosustow - (Short Films And Feature Animation Branch) (Oscar Winner) Is It Always Right To Be Right?, Freedom River, The Legend Of Sleepy Hollow, Birds Of A Feather, The Legend Of Paul Bunyan, The Giving Tree, Metric Meets The Inchworm, The Legend Of John Henry, Tom Thumb, The Youth Who Wanted To Shiver, The Three Golden Hairs, The Fisherman And His Wife, Hand In Luck, The Practical Princess, The Ghost In The Shed, The Furious Flycycle, Myra, The Silver Pony, The Reluctant Dragon, Hug Me, Beauty And The Beast, Creole, Martha Ann And The Mother Store, I’m Not Oscar’s Friend Anymore (1973 Short Subject Branch Executive Committee on Ebay) (1973 Short Subject Exec Cmte Image) (Academy Press Releases 1983 p. 99) (LA Times Article Snapshots 2/19/12)
  204. Tee Bosustow - (Short Films And Feature Animation Branch) Is It Always Right To Be Right?, Freedom River, Party Games For Adults Only, The World Within: C.G. Jung In His Own Words, Flesh And  Blood: The Hammer Heritage Of Horror, TV’s 100 Years Of Horror, The Stoneman (Winter 1975 Academy Bulletin p. 4) (LinkedIn)
    1. Hobart Bosworth - (Actors Branch) (1930 Academy Publication p. 11)
    2. Wade Boteler - (Actors Branch) (1930 Academy Publication p. 11)
  205. Bruce Botnick - (Sound Branch) Caddyshack, Escape From New York, Poltergeist, The Secret Of NIMH, Twilight Zone: The Movie, Supergirl, Indiana Jones And The Temple Of Doom, Gremlins, Rambo: First Blood Part II, Explorers, The Color Purple, Innerspace, Star Trek V: The Final Frontier, The Doors, Father Of The Bride, Basic Instinct, Aladdin, Love Field, Dennis The Menace, Rudy, Heaven & Earth, The Return Of Jafar, Congo, Waterworld, The Rock, The Hunchback Of Notre Dame, Matilda, Star Trek: First Contact, L.A. Confidential, Air Force One, Free Willy 3: The Rescue, Mulan, Star Trek: Insurrection, The Mummy, Along Came A Spider, Scooby-Doo 1 & 2, The Sum Of All Fears, Star Trek: Nemesis, Looney Tunes: Back In Action, Serenity, Jack Reacher, The Heat (Appeared on the original version of a Hollywood Reporter article on 5/19/2016) (Learn more here and here)
  206. Lydia Bottegoni - (Short Films And Feature Animation Branch) Hotel Transylvania, Surf’s Up, The Santa Clause, Congo, Ace Ventura: When Nature Calls, James And The Giant Peach, Starship Troopers, Stuart Little, Spider-Man 1 & 2, Cloudy With A Chance Of Meatballs, The Smurfs (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here and here)
  207. Rob Bottin (born Robin R. Bottin) - (Visual Effects Branch? or Makeup Artists And Hairstylists Branch?) (Oscar Nominee) (Special Achievement Award Winner for Visual Effects) Total Recall, Legend, RoboCop 1 & 2, Se7en, The Thing, The Howling, Fight Club, Fear And Loathing In Las Vegas, The Fog, Bugsy, King Kong, Star Wars: Episode IV A New Hope, Piranha, Twilight Zone: The Movie, Explorers, The Witches Of Eastwick, The Great Outdoors, Basic Instinct, Mission: Impossible, Charlie’s Angels, Mr. Deeds (Learn more here and here)
    1. Sam Bottoms - (Actors Branch) (Academy Memorial Page 2/26/2009)
  208. Rachid Bouchareb - (Directors Branch) (Director of an Oscar Nominated Foreign Language Film) Days of Glory, Dust of Life, Baton Rouge, Cheb, London River, Outside The Law, Just Like A Woman, Two Men In Town (June 30, 2009 Academy Invitation List)
  209. Antoinette Boulat - (Casting Directors Branch) Diary of a Chambermaid, The Grand Budapest Hotel, Chocolat, The King’s Daughters, Under The Sand, Femme Fatale, Swimming Pool, Peter Pan, Kingdom Of Heaven, Marie Antoinette, A Good Year, The Girl From Monaco, Antichrist, A View Of Love, War Horse, Holy Motors, Clouds Of Sils Maria, Personal Shopper (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Instagram 7/12/2016) (Learn more here)
  210. Ludovic Bource - (Music Branch) (Oscar Winner) The Artist, OSS 117: Lost In Rio, OSS 117: Cairo, Nest Of Spies, Here To Stay, On The Other Side Of The Tracks, Clear History (June 29, 2012 Academy Invitation List)
  211. Serge Bourguignon - (Directors Branch Or Writers Branch?) (Oscar Nominee) Sundays And Cybele, The Reward, Two Weeks In September, The Fascination (Academy Press Releases 1980 p. 15) (Academy Museum Donor List 11/2/2014) (Learn more here and here)
    1. Mel Bourne - (Designers Branch) (Oscar Nominee) (Academy Press Releases 1984 p. 134) (Learn more here)
  212. Fernando Bovaira - (Producers Branch) Biutiful, The Sea Inside, Dance With The Devil, Open Your Eyes, Black Tears, The Others, Sex And Lucia, Vanilla Sky, Carol’s Journey, Box 507, South Of Granada, House Of Light, The Blind Sunflowers, Agora, For The Good Of Others, Cousinhood, The End, Twice Born, Cannibal, Family United, Regression (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here)
  213. Deirdre Bowen - (Casting Directors Branch) Eastern Promises, Billy Madison, The Dead Zone, The Fly, Adventures In Babysitting, Naked Lunch, M. Butterfly, To Die For, Romeo + Juliet, The English Patient, Crash, Fly Away Home, TV’s La Femme Nikita, Cube, The Red Violin, Sunshine, Life With Judy Garland: Me And My Shadows, Spider, Owning Mahoney, A History Of Violence, Tideland, Silent Hill, Barney’s Version, Hobo With A Shotgun, A Dangerous Method, Cosmopolis, Enemy, Maps To The Stars, TV’s Vikings (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Learn more here)
  214. Tom Bower - (Actors Branch) TV’s The Waltons, The Commitment, Two-Minute Warning, The Ballad Of Gregorio Cortez, Wildrose, Massive Retaliation, River’s Edge, Beverly Hills Cop II, Distant Thunder, True Believer, Wired, Die Hard 2, Raising Cain, Georgia, Nixon, A Slipping-Down Life, Pollock, Hearts In Atlantis, High Crimes, North Country, The Hills Have Eyes, Appaloosa, Bad Lieutenant: Port Of Call New Orleans, Crazy Heart, The Killer Inside Me, Out Of The Furnace, 13 Sins, Digging For Fire (Twitter 5/19/2016) (Learn more here and here)
  215. David Bowers - (Short Films And Feature Animation Branch) Flushed Away, Astro Boy, Who Framed Roger Rabbit, An American Tail: Fievel Goes West, FernGully: The Last Rainforest, We’re Back! A Dinosaur’s Story, Balto, The Prince Of Egypt, The Road To El Dorado, Chicken Run, Shark Tale, Wallace & Gromit: The Curse Of The Were-Rabbit, Diary Of A Wimpy Kid: Rodrick Rules, Diary Of A Wimpy Kid: Dog Days (June 2008 Academy Invitation List)
    1. George A. Bowers - (Film Editors Branch) (NYTimes 9/15/2012) (Academy Memorial Page 1/27/2013)
    2. Lynn Bowers - (Public Relations Branch) (December 1961 Academy Report p. 4)
    3. William Bowers - (Writers Branch) (Oscar Nominee) (1948 Membership List) (Academy Report Vol 13 No 1, January 1971 p. 4) (more info)
    4. John Box - (Art Directors Branch) (Oscar Winner) (Academy President’s Report Winter 1980 p. 4) (Academy Memorial Page 6/21/2006)
  216. Steve Box - (Short Films And Feature Animation Branch - Animator) (Oscar Winner) Wallace & Gromit: The Curse Of The Were-Rabbit, The Wrong Trousers, A Close Shave, Stage Fright, Chicken Run, Shaun The Sheep Movie (June 2006 Academy Invitation List)
    1. Alexander Boyd - (Executives Branch) (1948 Membership List)
  217. John Boyd - (Sound Branch) (Oscar Nominee) Empire Of The Sun, Who Framed Roger Rabbit, Beaches, My Stepmother Is An Alien, She’s Having A Baby, Cop And A Half, Car 54, Where Are You?, TVs L.A. Law, Night Train To Venice, TV’s Teenage Mutant Ninja Turtles, Polish Wedding, Under Heaven, Phoenix, Speed Of Life, Playing Mona Lisa, The Badge, Grandma’s Boy, TV’s Medium (Learn more here and here)
    1. Note that Rev. Malcolm Boyd seems to have left the academy.
  218. Russell Boyd - (Cinematographers Branch) (Oscar Winner) - Master & Commander The Far Side Of the World, Picnic At Hanging Rock, Gallipoli, The Year Of Living Dangerously, Ghost Rider, Doctor Dolittle, Liar Liar, Tin Cup, White Men Can’t Jump, Prisoners Of The Sun, Crocodile Dundee 1 & 2, Tender Mercies, Matchless, Between Wars, The Love Epidemic, The Golden Cage, The Singer And The Dancer, Just Out Of Reach, The Chain Reaction, The Way Back (Learn more here and here)
    1. William Lawrence Boyd - (Actors Branch) Hopalong Cassidy (1927 Membership List p. 9) (1930 Academy Publication p. 11)
  219. John Boyega - (Actors Branch) Star Wars: The Force Awakens, Attack the Block, Imperial Dreams, Half Of A Yellow Sun, Junkhearts, The Circle, Star Wars: Episode VIII, Pacific Rim: Maelstrom (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Twitter 6/29/2016) (HollywoodReporter 6/30/2016) (Learn more here)
  220. Philippa Boyens - (Writers Branch) (Oscar Winner) The Lord Of The Rings trilogy, The Hobbit trilogy, The Lovely Bones, King Kong, District 9
  221. Vivian Boyer - (Public Relations Branch) (HollywoodReporter 5/19/2016) (Learn more here)
  222. Christopher Boyes - (Sound Branch) (Oscar Winner) Titanic, King Kong, Pearl Harbor, The Lord Of The Rings The trilogy, The Hobbit trilogy, Avatar, Iron Man, The Pirates Of The Caribbean The Curse Of The Black Pearl and Dead Man’s Chest, Backdraft, Soapdish, Terminator 2: Judgment Day, Single White Female, A River Runs Through It, Jurassic Park, Mrs. Doubtfire, Casper, Jumanji, James And The Giant Peach, Mission: Impossible, The Rock, Volcano, The Lost World: Jurassic Park, Con Air, Armageddon, Enemy Of The State, Dinosaur, Minority Report, Mystic River, Tron: Legacy, Rango, The Avengers, Guardians Of The Galaxy, Jurassic World, The Jungle Book, Pete’s Dragon
    1. Malcolm Stuart Boylan - (Writers Branch) (1930 Academy Publication p. 13)
  223. Barbara Boyle - (Executives Branch) President of Production at Valhalla Motion Pictures (Academy Press Releases 2000 p. 247) (Academy Report, Vol 13 Issue 2, Summer 2001 p. 12) (Academy Report Vol. 13.1 Winter 2001 p.18) (University of California)
    1. Charles P. Boyle - (Cinematographers Branch) (Oscar Nominee) (1948 Membership List)
  224. Consolata Boyle - (Costume Designers Branch) (Oscar Nominee) The Queen, The Lion In Winter, The Iron Lady, Angela’s Ashes, Cheri, Philomena, Byzantium, The Outcasts, Anne Devlin, The Courier, December Bride, Widows’ Peak, The Secret Of Roan Inish, Mary Reilly, Moll Flanders, The Serpent’s Kiss, The Winslow Boy, Asylum, Miss Julie, Testament Of Youth, Florence Foster Jenkins (June 2007 Academy Invitation List)
  225. Danny Boyle - (Directors Branch) (Oscar Winner) Slumdog Millionaire, 127 Hours, Steve Jobs, 28 Days Later, Trainspotting, Sunshine, Shallow Grave, A Life Less Ordinary, The Beach, Millions, Trance (June 30, 2009 Academy Invitation List) (Academy Tumblr 11/2/2015 Telluride image 1) (Academy Originals 11/2/2015) (Attended 2015 Governors Awards) (DailyMail.co.uk 1/22/2016) (Academy Originals 7/11/2016)
  226. David Boyle - (Member At Large or Associate Member?) Head of Business and Legal Affairs at Red Granite Pictures, Formerly with Radar Pictures, Formerly with Propaganda Films, The Last Samurai, The Texas Chainsaw Massacre, The Amityville Horror, The Game, Being John Malkovich (Member of the Foreign Language Nominating Committee) (RedGranitePictures.com 1/12/2014) (Red Granite Pictures Archived)
    1. Peter Boyle - (Actors Branch) Young Frankenstein, Taxi Driver, TV’s Everybody Loves Raymond (Academy Press Releases 1990 p. 61) (Academy Memorial Page 3/8/2007)
  227. Peter Boyle - (Film Editors Branch) (Oscar Nominee) The Hours, Quills, Robin Hood Prince Of Thieves, Waterworld, Tristan + Isolde, The Postman, Flawless, Sommersby (Learn more here and here)
  228. Richard David Boyle (aka Rick Boyle) - (Writers Branch) (Oscar Nominee) Salvador, East Of Elephant Rock, Into The Valley Of Death (Linkedin) (Teachersforachange archived)
    1. Robert Francis Boyle - (Designers Branch - Art Director/Production Design) (Oscar Nominee) (Honorary Academy Award) (Academy Governor) North By Northwest, Fiddler On The Roof, The Shootist, The Birds  (For Your Information Vol 3 No 6-7 June/July 1947 p. 2) (1948 Membership List) (48th Academy Award Program p. 1) (Academy Press Releases 1984 p. 134) (Annual Report 1983-1984 p. 4 & 13) (Academy Reporter Vol 1 No 3, August 1989 p. 1) (Academy Report Vol 23, 3rd/4th Quarter 2010 p. 35) (Academy Bulletin No 19, April 1981 p. 2)
  229. Rachel Boynton - (Documentary Branch) Big Men, Our Brand Is Crisis, Well Founded Fear, People Like Us: Social Class In America (June 29, 2016 Academy Invitation List) (Facebook Comment 6/29/2016) (Learn more here)


Return to Home/Index Page.
.

4 comments:

  1. Both Alan and Marilyn Bergman won 3 Oscars apiece for their work on The Thomas Crown Affair, The Way We Were, and Yentl.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks Alex!
      I'm finally up to this page on new updates, so the Bergman's should be fixed now.
      I'm not sure how I missed their Oscar Wins before, but I'm glad to have them up now!
      Thanks again!

      Delete
  2. Whoops, looks like we got Gothika listed twice for Halle Berry.

    ReplyDelete